AĞUSTOS AYINDA HANGİ BALIK YENİR

Ağustos ayında hangi balık yenir diye düşünenler için seçenekler kış aylarında olduğu kadar fazla olmasa da elbette vardır. Ancak doğal olarak biraz sınırlı sayıdadır. Çünkü sıcak yaz aylarında balık yemek bir çok kişi için ağır bir kokuya karşılık geldiği için rağbet edilmemektedir. Buna maalesef demek son derece yerinde olur. Çünkü balık gibi son derece değerli bir besin maddesinden yaz aylarında da olsa uzak kalmamak gerekir. Eşi bulunmaz ve yeri doldurulmaz bir hayvansal protein olan balık eti, aynı zamanda vücudumuzun kendisinin üretemediği ve mutlaka dışarıdan alması gereken esansiyel yağ asitlerinden olan Omega 3 kaynağıdır.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sardalya, diğer birçok makalemizde de belirttiğimiz gibi en yağlı dönemini yaşamakta olduğundan listemizin bir numarasında yer alacak. En yağlı balıklardan biri olan sardalya, son derece yüksek Omega 3 içeriği ile ağustos ayında yenecek balıklar listesinin başında olmayı hak ediyor.

Çapari ile avcılığına başlanan palamut henüz tam olarak yağlanmamış olsa da çingene palamutu olarak adlandırılan boyu ile meraklısının karşısına çıkmaktadır. Onu yıl boyu özleyenler için iyi bir başlangıç olabilir.

İzmarit ve istavrit de ağustos ayında tavsiye edilebilecek lezzet düzeyinde olurlar. Ancak asıl tavsiyeye şayan olan kılıç balığıdır. Ağustos ayında son derece iyi bir kıvamdadır ve şiş yapmaya son derece elverişli bir hale gelmiştir.

Lüfer bulunabilirse yok denmeyecek bir balıktır ve burada da ondan söz etmekte yarar vardır. Boy yasaklarına aykırı olarak avlanmış olanları dışında kalanlar, yani 25 cm ve üzerindeki lüferler, hem tavada hem de bir çok başka pişirme yöntemi ile son derece lezzetli olarak tüketilebilir.

Levrek, çipura, granyöz, alabalık gibi yetiştiricilik ürünü balıklar da bu ayda gönül rahatlığı ile yenilebilir. Sinarit, kolyoz, kırlangıç ve mercan ağustos ayında hangi balık yenir sorusunun cevabını arayanlar için sayılabilecek diğer seçenekler olarak göze çarpmaktadır.

Son söz olarak bir çok kaynakta rastlayabileceğiniz ve ağustos ayında önerilen ıstakoz için bir kaç kelam edelim. Neredeyse tüm kaynaklar ıstakozun bu ayda yenmesini önerse de biz uzak durmanızı rica ediyoruz. Çünkü ağustos ayı ıstakozun avlanmasının yasak olduğu bir aydır. Su ürünleri bize önceki kuşaklardan kalmış miras gibi olsa da gelecek nesillere bundan pay ayırabilmenin yegane yolu av yasaklarına uymaktan geçmektedir. Hangi ayda hangi balık yenir sorusuna cevabına bu linki tıklayarak ulaşmak mümkündür.

Foto: http://www.fishbase.org

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.