AMATÖR BALIKÇI BELGESİ BALONU

Amatör balıkçı belgesi zorunlu olacak diye bir haber çıktı ardından olanlar oldu. Senede birkaç gün eline olta alanlar da tüm boş zamanını amatör balıkçılık ile geçirenler de bir telaşa kapıldı. Aman, yasak gelecekmiş, belgesi olmayanlara cezalar uygulanacakmış balonları uçtu, uçuruldu.

İnsanlar telaş içinde Amatör Balıkçı Belgesi almak için işi gücü bırakıp Tarım Müdürlüklerinin kapısını aşındırıyorlar. Vakitlerini, paralarını zorunlu olmayan bir işe harcıyorlar.

Amatör Balıkçı Belgesi
Amatör Balıkçı Belgesi

Sizlere buradan söyleyelim, rahat olun lütfen, bugün için geçerli olan mevzuata göre hiç kimsenin böyle bir zorunluluğu yok.

Türkiye’de amatör avcılığın alfabesi olan 3/2 Numaralı Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ aynen böyle söylüyor, biz değil.

Tebliğ’in Türk vatandaşlarının amatör balıkçılık yapmaları başlıklı 4. maddesi aynen şöyle:

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gerçek kişiler, bu Tebliğ ile getirilen yasak, sınırlama ve sorumluluklara uymak şartıyla amatör balıkçılık yapabilirler. Bu kişilere müracaatları halinde, veriliş tarihinden itibaren beş yıl geçerli olmak üzere, il ve ilçe müdürlüklerince Amatör Balıkçı Belgesi verilir. Bu belgenin alınması veya avcılık sırasında bulundurulması zorunlu değildir.

İsteyen elbette alabilir. Bunda hiçbir sakınca yok tabii ki. Ama belgesi olmayanlara bundan sonra avcılık yaptırılmayacak, ceza yazılacak, kanun değişikliği olursa hak kaybı oluşacak gibi yalan yanlış söylemlere itibar ederek belge almaya koşturmanın da sanırız ki gereği yok.

Biz buradan amatör balıkçılık yapanlara durumu aktaralım. Elbette herkes kendi kararını en doğru şekilde verecektir.

Merak edenler ve tamamını okumak isteyenler yukarıda sözünü ettiğimiz 3/2 Numaralı Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ‘e BURADAN ulaşabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.