ARALIK AYINDA HANGİ BALIK YENİR

Hamsi www.ucuzucuzenucuz.com

Aralık ayı ile birlikte kış mevsiminin başladığı kabul edilir. Kış mevsimi aslında bir bakıma balık mevsimidir. Aralık ayında hangi balık yenir diye soranlar için ilk söylenecek söz şudur: Özellikle kulağına kar suyu kaçması beklenen hamsi için en uygun zaman gelmiş demektir.

Aralık ayında hamsi genellikle Orta Karadeniz’de avlanır. Bol miktarda avlandığından sadece bu bölgede oturanlar değil Türkiye’nin dört bir yanında herkes bu lezzetten faydalanabilir. Hamsinin nasıl pişirilmesi gerektiği konusuna hiç girmeyelim burada. Çünkü hem hamsi tarifleri yaptık daha önce hem de BALIK NASIL PİŞİRİLMELİ başlıklı yazıda balık pişirme ile ilgili önemli noktalara değindik.

Palamut mevsimi geçti. Ama torik için çok uygun bir aydayız. Aralık ayında iyice yağlanan torik hem doğrudan tüketim için hem de lakerda yapmak için tam kıvamındadır. Dilimlenen torikler istenirse doğrudan ızgara veya tavaya atılabileceği gibi damak tadınıza uygun bir şekilde marine ettikten sonra da pişirebilirsiniz.

Aralık ayında iskorpit balığı da yemeye uygun balıklardan kabul edilir. Balık çorbası sevenler tezgahlarda bu ayda iskorpit bulduklarında sakın kaçırmasın.

Denizlerimizin kuru fasulyesi olarak nitelenen istavrit aralık ayında da sofraların vazgeçilmezi olmak üzere tezgahlarda bolca bulunur.

Lüfer ve sarıkanat tezgahlarda azalıp fiyatı artsa da aralık ayında hala lezzetli ve yenilebilir bir durumdadır.

Özellikle Ege ve Akdeniz Bölgelerinde iseniz bu listeye mercan balığını da eklemek gerekir. Aralık ayı mercan balığı tüketimine en uygun zamanlardan biridir.

Tatlı su balıklarına ulaşma imkanı olanlar için turna bu ayda çok lezzetlidir. Yine tatlı su türlerinden yayın balığı da aralık ayında lezzetli bir durumdadır.

Aralık ayında hangi balık yenir sorusunu cevaplamaya çalıştık buraya kadar. Ama şu uyarıyı yapmadan, biliyor da olsanız hatırlatmadan duramadık. Lütfen av yasaklarına aykırı olarak avlanmış balıkları satın almayın. Küçük boyda iken avlanmış balıkları tüketmeyin. Gelecek nesillere balık bırakabilmemizin yegane yolu her balığa bir kez üreme şansı vermektir. Küçük boyda iken avlanmış balık henüz bu şansı bulamamış balıktır, unutmayalım.

Bol bol balık bol bol sağlık diyerek noktayı koyalım.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.