AŞURE NEDİR NASIL YAPILIR

Aşure

Aşure nedir nasıl yapılır, aşure ayı hangi aydır, aşure ne zaman yapılır, aşurenin içinde neler bulunur, aşure hangi ayda yapılır, aşure neden yapılır, en güzel aşure tarifi nerede bulunur, aşure yapmanın püf noktaları nelerdir, aşure malzemeleri hangileridir, 10 muharrem nedir gibi birçok sorunun cevabını burada bulabilirsiniz.

Aşure nedir nasıl yapılır sorusu ile ilgili söylenecek ilk söz, aşure başta İslam inancı olmak üzere çeşitli inanç sistemlerinde kendisine yer bulan ve çoğu kez tatlı şeklinde yapılan bir yiyecektir, olacaktır. Bazı yerlerde tuzlu çorba şeklinde yapıldığına da rastlamak mümkündür.

Bir rivayete göre ilk kez tufanın ardından elde kalan yiyeceklerle Hz. Nuh tarafından yapılmıştır. Bir başka rivayete göre ise Kerbela’da Hz. Hüseyin’in öldüğü güne dayanan bir geçmişi bulunmaktadır. Her iki durumda da sıkıntılardan kurtulma, dayanma ve dayanışmaya yapılan atıflar bulunmaktadır.

Asure
Aşure

Aşure kelimesi Arapça olup Ermenilerde anuş-abur olarak adlandırılan ve her yıl 6 ocakta düzenlenen günde yapılan yiyecekle benzeşir. Ayrıca Rumların buğday, kuru üzüm ve bal ile yaptıkları koliva da aynı kültürel yapının benzer örneklerinden sayılır.

İçerisinde hiçbir hayvansal ürünün yer almadığı aşure, vejeteryan hatta vegan beslenmeye uygun bir yapıdadır. Bu özelliği ile aslında hayvan eti ve kanı dâhil her türlü şiddetin ve kan dökmenin karşısında durmanın simgesel ifadesi olarak hayatımızda yer almaktadır.

Hicri takvimin ilk ayı olan muharrem ayının 10. Günü aşure günü olarak adlandırılır ve bu günde aşure adı verilen yiyecek hazırlanarak mümkün mertebe çok sayıda kişiye ikram edilmeye çalışılır. Bu şekilde bolluk ve berekete, Hakk’ın rızasına ulaşılacağına inanılır.

Son derece önemli besin maddelerini ihtiva eden aşure, müthiş bir vitamin ve mineral madde deposudur. Tatlı olarak tüketilen gıdaların içinde en yararlı olanıdır dense herhalde yanlış bir hüküm kurulmuş olmaz.

Böyle bir bilgi girişinden sonra en güzel aşure nasıl yapılır sorusuna cevap verelim isterseniz.

 

Aşurelik malzeme listesi (10 kişilik)

½ kg aşurelik buğday (dövme, yarma)

1 çay fincanı pirinç

150 gr nohut

150 gr kuru fasulye

50 gr kuş üzümü

100 gr kuru kayısı

100 gr kuru incir

1 kg toz şeker

1 kahve fincanı pekmez

4 adet limon

2 adet portakal

100 gr çam fıstığı

200 gr ceviz içi

200 gr iç fındık

Tarçın

 

AşureYapılışı

Kuru fasulye ve nohut bir gece önceden ıslanır ve yumuşayana kadar haşlanır. Yıkanmış olan buğday bir tencereye sıcak su eşliğinde konur ve dibi tutmaması için karıştırılarak pişirilir. Bu arada taşmaması için tencerenin kapağını kapatmamalısınız diye hatırlatmakta yarar var. Bir süre piştikten sonra kuru fasulye, nohut ve pirinci de tencereye ekleyin. Üzerini iki üç parmak geçecek kadar sıcak su ilave ederek beş dakika daha pişirin ve altını kapatın. Kapağı kapalı tencerede bir gece bu karışımı bekletin.

Ertesi gün içerisine, fıstık, üzüm, kayısı, incir, pekmez ve şekeri de ekleyerek kısık ateşte ve sürekli karıştırarak pişirmeye devam edin. Kayısı ve incirleri küçük küpler halinde doğramanız daha iyi sonuç almanıza yardım eder. Pişmeye yakın portakalları sıkarak suyunu ve limonları rendeleyerek kabuklarını ilave edin. Bir iki taşım daha kaynatarak sıcak iken kâselere koyun ve biraz soğumasını bekleyin.

Kâselerin üzerine isteğinize göre tarçın serpin. Ayrıca dilediğiniz irilikte çekeceğiniz fındık ve ceviz içini de süslemek amacıyla aşurenin üzerine ekleyin.

Bu şekilde nefis bir aşure elde etmiş olacaksınız ve emin olun herkes çok beğenecek. Siz tedbir amaçlı bir kâseyi en baştan kendinize ayırın, ne olur ne olmaz, size kalmayabilir. Şimdiden afiyet olsun.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.