ATANAMAYAN ÖĞRETMENLER

atanamayan www.ucuzucuzenucuz.comGaziantep, Başbakan ile bir öğretmenin atanma konusundaki polemiğine sahne oldu dün. Atanamayanlar Derneği isimli bir yazı yazmıştım  yakın geçmişte. Orada da söz etmiştim bu sıkıntılı durumdan. Bu ülkede yüzlerce meslek grubundan milyonlarca üniversite mezunu var ve hiçbiri öğretmenler kadar atanma konusunda ses çıkarmıyor.

Atanma dediğimiz durum, bir meslek mensubunun devlet kadrolarına dahil edilerek maaş bağlanması, belli bir gelir ve belli bir sosyal statüye erişmesi. Ama sanırım dünyanın hiçbir ülkesinde hiçbir meslek grubu tamamen devlet kadrolarında istihdam edilmiyor. Atanmayı mutlak bir hak olarak gören öğretmenlerin dünyaya açılıp bunu bir araştırmasında fayda olduğunu düşünüyorum.

Her meslek grubunda olduğu gibi devlet işverenlerden yalnızca biri. Ve üniversiteden bu veya başka bir ünvanla mezun olan herkesi kadrosuna katmakla mükellef olmasa gerek. Ama her ne hikmetse öğretmenler bu konuyu sürekli bir baskı unsuru olarak kullanıyor. Çeşitli branşlarda onbinlerce mühendis, iktisatçı, işletmeci, maliyeci ve hepsini tek tek saymaya yer bulamayacağım başka bir çok alandan üniversite mezunu benzer bir gürültü çıkarmazken öğretmenlerin bu talebi kanımca diğerlerine haksızlık içermekte.

Diğer branşlarda olduğu gibi, eğitim fakültelerinden mezun olanlar da devlet kadrolarının dışında mesleklerini yürütmeye çalışabilir. Mesleklerinin dışında kalan işlerde çalışabilir. Madem atanmayacaktık neden bu okullara bizi aldınız sorusu ile hak aramaya çalışmak diğer üniversite mezunlarının da aynı hakka sahip olması gibi bir arayışı da içereceğinden pratikte çok anlamlı olmadığı görülecektir.

Evet, bence de devlet imkanları ölçüsünde öğretmen ihtiyacını tamamlamalı, üniversitelerdeki bölümlerin kontenjanlarının ülke ihtiyaçları doğrultusunda belirlenmesi için ciddi eğitim politikalarını hayata geçirmeli. Buna kimin itirazı olabilir?

Ama hangi meslek grubundan olursa olsun herkesi işe almalı derseniz…

E hadi, başka bir şey demeyeyim ama gülerler buna.

2 yorum

  1. Bu konuda doğruyu gören ve dile getiren neredeyse tek yazı. Dile getirdiklerinizi nasıl oluyor da akıllarına getiremeyenler oluyor diye şaşkınlık içindeyken yazınıza rastladım ve mutlu oldum. Tebrik ediyorum.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.