ATANAMAYANLAR DERNEĞİ

Atanamayan mühendislerin yardımlaşma ve dayanışması için bir dernek kurulması amacıyla çalışmalar başlatıldı. Alınan bilgilere göre, onca yıl okuyup da atanamayan ve başka da iş bulamayan, içlerinde elektrik, elektronik, genetik, jeoloji, jeodezi, kimya, ziraat, su ürünleri gibi alanlarda mühendislik eğitimi almış kişilerin bir araya gelerek dernek kurmak üzere çalışmalara başladıkları öğrenildi.

 

Kurulacak derneğin ilk adımları önceki gün Taksim Meydanında yapılan eylemle atıldı. Ellerinde pankart ve dövizlerle İstiklal Caddesinde yürüyüş yapan mühendisler bir ara polisle karşı karşıya geldilerse de, polisin atanamadığı için zaten dertli olan gruba anlayışlı yaklaşımı sayesinde herhangi bir olay yaşanmadı.

Ellerinde pankartlarla yürüyüş yaptıkları sırada kendileriyle konuşulan gruptan adını vermek istemeyen bir mühendis, atanamadıklarıiçin dernek kuran öğretmenlerden ilham aldıklarını, iş verilmeyecekse devletin üniversitelerdeki bu bölümleri açmasının anlamsız olduğunu ve bu nedenle kendilerini kandırılmış gibi hissettiklerini anlattı.

Gruptan yine adını vermek istemeyen bir başka kişi ise kendisinin sosyolog olduğunu, uzun yıllardır işsiz olduğu halde aklına bu fikrin gelmemesini talihsizlik olarak değerlendirdiğini, bu nedenle öğretmenlere müteşekkir olduğunu, şimdilik mühendislerle birlikte hareket ediyor olsa da ilk fırsatta diğer sosyologlarla bir araya gelerek bir atanamayan sosyologlar derneğinin kurulmasını sağlayacaklarını ifade etti.

Konu ile ilgili bilgisine başvurduğumuz ve maalesef onun da adını vermek istemediği bir yetkili, “atanamama konusu bundan sonra gündemi daha çok işgal edecek. Çok sayıda üniversite ve bunlara bağlı fakültelerin açılmasıyla mezun sayısındaki artış ileride benzer beklenti ve eylemlerin daha da yayılmasına neden olacak. Böyle giderse yarın bir gün takı tasarımı bölümü mezunları da devlete, “madem bu okulu açtınız beni işe de alacaksınız” derse şaşırmayacağım. Yeni üniversiteler kurulurken bu durumun da hesaba katılması gerekir,” diye konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.