BAL VE BAL ARISI HAKKINDA

Bal arısı işbaşında

Bal arısı nedir, bal arısının yaşamı, arıcılık, arı kolonisi

Hayatın gizemli sayılabilecek figürlerinden birisidir bal arısı. Kahvaltı sofralarında minik bir yer kaplayan hatta kimi zaman o yeri de şekerden mamul reçellere kaptıran balın yorulmak bilmeyen imalatçısıdır. Bal gibi diyerek tat duyusuna kerteriz aldığımız, arı gibi diyerek çalışkanlığından dem vurduğumuz durumları bilirsiniz. Arı ve bal ile ilgili benzer deyim ve atasözlerinin dilimizde ne kadar sık kullanıldığını hafızalarınızda küçük bir gezinti yaptığınızda siz de rahatlıkla göreceksiniz.

Arı Kovanları, Minnesota

Besin değeri olarak benzersiz bir bileşime sahip olan balın üreticileri olan arılar, her şeye rağmen yine de uzak durulması hatta sakınılması gereken hayvanlar olarak tasavvur edilir. Hâlbuki bu mükemmel gıda maddesini üretmek için onların milyonlarcası, binlerce çiçek ziyareti yaparak bitki özlerini toplamaktadır. Bu nedenle bir kaşık balı tüketirken bile arıların ve arıcıların yoğun emeğine saygı duymak, onları hatırlamak gerekir diye düşünüyoruz.

Apis mellifera, Bal Arısı

Bal arılarının 150 milyon yıllık bir geçmişe sahip olduğu bilinmektedir. Aslında temel dürtüleri bizlerin bal ihtiyacını karşılamak değildir. Çiçeklerin bol olduğu bahar aylarında yoğun bir şekilde çalışarak senenin çiçeksiz geçecek uzun periyodunda tüketmek üzere bal depoladıkları söylenebilir. Çoğu zaman depoladıkları bal miktarı kendi tüketebileceklerinden daha fazla olduğu için insanlar balı hasat ederek faydalanmış olur.

Bal arısı işbaşında

Bal arıları kendi beslenmeleri ve yavrularını geliştirebilmek için çiçeklerin polen ve nektarlarını toplar. Bu faaliyet esnasında sağladıkları çiçek döllenmesinin dünyadaki bitkisel üretim için hayati bir fonksiyonu olduğunu bir kenara bırakalım ve biz asıl konumuza, bal üretim sürecini anlatmaya devam edelim. Balın hammaddesi olarak kabul edilen bitki nektarları, çiçeklerin buna özel gelişmiş nektar bezlerinden salgılanır ve neredeyse %80’i sudur. Çiçeklerin dip kısımlarında birikmiş bu özel sıvıyı hortum benzeri dilleriyle emen bal arıları bunu midelerinde biriktirir.

Bu sırada arının tükrük bezleri ve midesi de faaliyettedir ve çeşitli enzimler salgılar. Bu enzimler ile karışan nektar yavaş yavaş bala dönüşmeye başlar. Eş zamanlı olarak arının çeşitli faaliyetleri ile balın içeriğindeki sıvı miktarı azaltılır ve kıvamlı bir yapı elde edilmeye çalışılır. Dış ortamdaki işini bitiren arı kovana döner ve burada bekleyen işçi arılara ürünü aktararak bu işlemin hızlanması için birlikte çalışmaya başlarlar. Sürecin sonunda su içeriği %20’lere gerileyen bal, peteklerde depolanmaya hazır hale gelmiş demektir.

Arı ailesinin fertleri

Koloni halinde yaşayan arılar son derece sosyal varlıklardır. Ana, erkek ve işçi arılardan oluşan kolonilerde, cinsel anlamda gelişmiş tek dişi ana arıdır. Koloninin en uzun arısı olan ana arının yenisine gereksinim duyulduğunda işçi arılar tarafından seçilen bir birey yetiştirilerek ana arı haline getirilir. Yetiştirilen ana arı 11 gün sonra bulunduğu peteğin gözünden çıkar, 18 erkek arı ile uçuş sırasında çiftleşir. Bu esnada birkaç milyon sperm stoklayan ana arı iki yıl süre ile bunları kullanabilmektedir. Ana arı petek gözünden çıkışından 10 gün sonra yumurtlamaya başlar. Verimli bir ana arı günde 2.000 – 3.000 yumurta üretebilmektedir.

 

Tombul ve iğnesiz yapıları ile erkek arılar polen ve nektar toplayabilmekten uzaktır. Onlara yüklenen tek görev uçuş esnasında ana arı ile çiftleşmekten ibarettir. Yaşam süreleri 5-6 aydır ve mevsime bağlı olarak bir kolonide 2.000 kadar erkek arı bulunabilir. Kolonide bir besin krizi yaşanırsa işçi arılar tarafından kovan dışına atılırlar ve açlıktan ölürler.

Arı kovanları, Yeni Zelanda

İşçi arılar koloninin en küçük bireyleridir ve tamamı cinsel bakımdan gelişmemiş dişilerdir. Bir kolonide 50.000 ile 70.000 arasında işçi arı bulunur. Genellikle ömürleri 28-35 gün olmakla birlikte kışı geçirecek bireylerin ömrü daha uzun olabilmektedir. İşçi arılar kolonide önemli görevler üstlenir. Ana arı ve larvaların beslenmeleri onlardan sorulur, kovan girişinde bekçilik ve kanat çırparak içerideki sıcaklığı ayarlama görevleri de tamamen onlara verilmiştir. Elbette bal yapmak için nektar ve polen toplamak ve petek örmek de onların asli görevleri arasındadır.

Teknik arıcılık, bal arısı, arı kovanı ve buna benzer tüm konularda daha geniş bilgi almak isterseniz arıcılıksitesi.com adlı sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.