BALIK ÇORBASI

Balık çorbası ülkemizde yemek kültürünün önemli unsurlarından olmasa da beslenme açısından son derece önemlidir. Her yaştan insanların ama özellikle de çocukların bu eşsiz gıda maddesini olabildiğince sık tüketmesinde sayısız yarar var.

Neredeyse her balıktan çorba yapmak mümkündür. Ancak bazı balıklar adeta özellikle çorba için yaratılmıştır. Bunların başında iskorpit gelir.

İskorpit balığı, dikenli ve rengarenk görünümü ile bazılarına sevimli bazılarına korkutucu görünse de balık çorbası yapmak için en uygun balıklardan birisidir. Gevrek ve beyaz renkli eti ile oldukça lezzetlidir. Özellikle kış aylarında çok daha lezzetli bir hal alır.

Balık çorbası yapmak için gerekli malzemeler (4 kişilik):

İki adet iskorpit balığı (yarım kg)

Balık Çorbası1 www.ucuzucuzenucuz.com

4 yemek kaşığı zeytinyağı

2 yemek kaşığı un

1 su bardağı balık suyu

3 su bardağı su

1 adet patates

1 adet havuç

1 çay bardağı kereviz sapı ve yaprağı

1 çay bardağı maydanoz

1 limon suyu

Tuz

Karabiber

Öncelikle balıklar temizlenip ayıklandıktan sonra haşlanır. Haşlama suyu ince tel süzgeçten geçirilerek ayrılır. Bir tencereye zeytinyağı konur, havuç rendelenerek tencereye ilave edilir. Birkaç karıştırmanın ardından rendelenmiş olan patates de eklenerek karıştırılır. Tencerenin tabanına patates yapışmadan un eklenerek kavurmaya devam edilir.

Yeterince kavrulduktan sonra balık suyu ve normal su ilave edilir. Haşlanmış ve iyice ayıklanmış olan balıklar da tencereye ilave edilir. Ayrıca bu esnada limon suyu,kereviz yaprağı, tuz ve karabiber de eklenir. Birkaç dakika daha kaynadığında balık çorbası hazır olacaktır. Kaselere koyarken maydanoz yapraklarını da ekleyerek servis yapabilirsiniz.

Afiyet olsun.

İskorpit www.ucuzucuzenucuz.com
İskorpit (Scorpaena scrofa)
www.fishbase.org

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.