BALIK NASIL PİŞİRİLMELİ?

Levrek buğulama www.ucuzucuzenucuz.comSağlıklı beslenme için son derece önemli olan balık nasıl pişirilmeli ki hem besleyici özelliği kaybolmasın hem de sağlığa zararlı hale gelmesin. Bu konuda birkaç önemli noktanın altını çizmek üzere başladık bu satırları yazmaya.

Ülkemizde kişi başına tüketilen balık miktarı oldukça düşük. Bu durum özellikle denizden uzak iç bölgelerimize gittikçe çok daha belirgin bir hale geliyor.

Kimi durumlarda damak tadımızdaki algının balığa aşina olmaktan uzaklığı bizi balık tüketmekten uzak tutarken kimi zaman da balık fiyatı ile gelir arasındaki olumsuz ilişki ön plana çıkıyor.

Bu problemleri aşıp da balık tüketmeye sıra geldiğinde bir çok kişi için balığın nasıl pişirilmesi gerektiği bir muamma halini alabiliyor. Biz de bu yazı ile hem bu konuda sıkıntı yaşayanlara ışık tutmak hem de çok değerli bir protein kaynağı olan balığın besin değerini koruyarak tüketenlere maksimum fayda sağlamasını amaçlamaktayız.

Her balığı kızartmak üzere içi yağ dolu tavaya atmanın yapılabilecek en büyük yanlış olduğunu söylemekle işe başlayalım. Maalesef ülkemizde balık dendiğinde çoğu kişinin aklına kızartma gelir. Oysa her türden beslenme önerisinde kızartmadan uzak durmanın ne kadar yararlı olduğundan söz edilir. Bu elbette balık için de geçerlidir. Balığın yararlı ve çok kıymetli bir besin olması kızartılmasını masumlaştırmaz.

Karagöz buğulama www.ucuzucuzenucuz.comBizim tavsiyemiz öncelikle yağlı balıkların ızgara yapılarak tüketilmesi olacak. Bir çok balık, özellikle mevsiminde ızgarada pişirilmek için çok uygundur. Dilerseniz bir süre önceden marine edebileceğiniz gibi olduğu gibi ızgaraya koymanız da mümkün. Çipura, levrek, alabalık, lüfer, kalkan, sardalya ve hamsi gibi birçok balık ızgarada pişirilebilir ve son derece lezzetli bir şekilde tüketilir.

Izgara yaparken diğer etler ile ilgili tüm kurallar balık için de geçerlidir. Kömür ateşine uzaklığının iyi ayarlanması, ateşin iyice olgunlaşmış ve alevlenmeyen bir hale gelmiş olması sağlıklı bir pişirme için mutlaka dikkate alınmalıdır.

Bir çok lokantada karşınıza çıkan kiremitte pişirme yöntemlerini hemen her türden balığa damak zevkinize hitap edecek çeşitli sebzeleri de ekleyerek evde denemeniz mümkün. Cesaretle uyguladığınızda çok iyi sonuçlar da alırsınız. Biraz deneme yanılma şansı tanımaktan kaçınmayın kendinize.

Kiremitte balık www.ucuzucuzenucuz.comPalamut gibi bir çok balık farklı sebzelerle ve kapaklı bir kapta ister fırında ister ocak üzerinde tencerede çok iyi sonuçlar verecektir. Sebze eklemek suretiyle balık pişirmek herkese çok sıcak gelmeyebilir ilk başta. Ama soğan, sarımsak, biber, domates, mantar ve hatta pazı ve ıspanak ile çok farklı çeşitlemeler yapmanız ve bunları etrafınıza beğendirmeniz mümkün.

Birkaç örneğini LÜFER BUĞULAMA ve HAMSİ BUĞULAMA başlıklı yazılarımızda bulacaksınız. Ve zaman içerisinde çok farklı seçeneklerin önünüzde belirdiğini göreceksiniz.

Denemekten korkmayın. Bir çok yemek için geçerli olan bu durum balıkla birleştirilebilecek sebzeler ve yöntemler için de çok geçerli. Biraz cesaret…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.