BALIK SEZONU KAPANIYOR

Balık avcılığı açısından oldukça verimsiz bir sezonu geride bırakmak üzereyiz. Her yıl olduğu gibi bu yıl da 1 Eylül’de açılan balık sezonu 15 Nisan’da kapanıyor. Bu sezon için, hem geçimini avcılıkla sağlayan balıkçılar hem de herhangi bir aşamasında ticaretini yapmakta olanlar için zor bir balık sezonu oldu demek yanlış olmaz.

Balık Sezonu

İstanbul’da Boğaz’ın en meşhur balığı olan lüfer ortalıkta gözükmedi. Adına bayramlar, şenlikler düzenlense de fayda etmedi, hiç birine bana mısın demedi lüfer.

Uskumrudan hiç söz etmeyelim, yerlisini neredeyse unuttuk ama palamut, torik gibi balıklar da kendini gizledi bu yıl herkesten. Dar gelirlinin sofrasına en çok giren hamsi ve istavrit bile diğerlerine ayak uydurdu, onlar da sırra kadem bastı. Velhasılı, tüm balık severler ağız tadıyla balık yeme isteğini bir yıl erteledi.

Dileriz ki bu sezon yaşanan balık yokluğu sadece bir yıllık olarak kalsın. Gelecek senelerde de benzer yokluklar yaşanmasın. Çünkü balık, çok önemli bir hayvansal protein kaynağı ve insan vücudu için başka yerden temin edemeyeceği bir çok temel besin ögesini bünyesinde barındırıyor. Her yaştaki insan için vazgeçilmez bir besin maddesi olduğu konusunda tüm uzmanlar hemfikir.

Peki bu yıl sezonda balık az oldu, ağız tadıyla balık yiyemedik yazın ne yapacağız diye düşünenlerden iseniz hiç tasalanmayın deriz. Çünkü, avcılık yoluyla elde edilen balıklar konusunda ne kadar sıkıntılı olursak olalım yetiştiricilik yoluyla elde edilen balıklar konusunda son derece şanslıyız.

Ülkemiz Avrupa’nın en önde gelen su ürünleri üreticisi durumuna geldi. Avrupa’da sofraya konan balıkların hatırı sayılır bir kısmı artık Türk etiketi taşımakta. Bu nedenle bizler de bu son derece değerli hayvansal protein kaynağını gönül rahatlığı ile tüketebiliriz. Arz güvenliğini sağlaması nedeniyle balık fiyatları açısından da yetiştiricilik ürünleri, bir tür sigorta görevi görmekte.

Deniz balığı mı çiftlik balığı mı yenmeli, hangisi daha faydalı, zararlı olanı var mı gibi sorular kafanızı kurcalıyorsa bu yazıyı  mutlaka okumanızı tavsiye ederiz. Zihninizde konuya dair belirmesi muhtemel bir çok soru işaretine cevap bulacağınızı tahmin ediyoruz.

İyi hoş da, hangi ayda hangi balık yenir, diye soruyorsanız elbette bu soruya da verilece cevaplarımız var. Linki tıklayarak bu sorunun cevaplarına ulaşabilirsiniz.

Bol bol balık, bol bol sağlık… Afiyet olsun.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.