BALIK UNU NEDİR NE İŞE YARAR

Balık unu

Balık unu nedir, balık unu nasıl yapılır, balık unu ne işe yarar

Balık unu, balık artıklarından ve insan gıdası olarak kullanılmayan balıklardan elde edilen protein içeriği son derece kaliteli ve yüksek bir yem hammaddesidir. İçeriğinde bulunan eşsiz besin elementleri nedeniyle eski zamanlarda gübre olarak kullanılmış olsa da değeri zamanla anlaşılmış ve başta balık, tavuk ve domuz olmak üzere tüm çiftlik hayvanlarının yem içeriğine dâhil edilmiştir.

Balık unu çoğunlukla morina, ringa, çaça, hamsi gibi balıklardan elde edilmektedir. Ülkemizde bu amaçla kullanılan en önemli hammadde doğal olarak hamsi olmaktadır. Yıllar itibariyle ülkemizde avlanan hamsi miktarı toplamda farklılık gösterse de diğer türlere oranla açık ara en fazla avlanan balık türüdür.

Avlanan miktarın tamamının insan gıdası olarak tüketimi mümkün olmadığından bu son derece değerli besin maddesi balık yağı ve balık ununa dönüştürülerek değerlendirilmiş olmaktadır. Türkiye’de balık üretiminin son durumuna istatistiksel bir bakış sunan Balık Üretimi Sos Veriyor başlıklı yazımız size bu manada ışık tutabilir.

Balık unu üretiminde önemli hammaddelerden birisi de endüstride kullanılan balıkların işlenmesinden sonraya kalan artıklar olmaktadır. Bu artıklar kimi zaman balık artıkları unu şeklinde doğrudan un haline getirilmektedir. Kimi zaman da bu artık materyal un elde edilecek diğer balıklara ilave edilerek karışımdan un elde edilme yoluna gidilebilmektedir.

Balık unu
Balık unu

Genel olarak balık unu içeriğindeki su %10 tuz ise %7’nin altında olmaktadır. Tuz yönünden tuzlu veya az tuzlu olarak tasnif edilebilen balık unu çeşitleri olabilmektedir.

Un yapımında kullanılan yağlı balıkların genel olarak yağı alındıktan sonra un haline getirilmesi prosesin bir parçası haline gelmiştir. Bu şekilde yüksek protein düzeyine sahip balık unu elde edilebilmektedir.

Balık ununun içeriğinde neler vardır

Balık unu, esansiyel aminoasitler yönünden eşsiz bir besin maddesidir. Başlıca esansiyel aminoasitlerden lysine, methionine, cystine, leusine, isoleusine, valine, threonine, phenylalanine, tryptophane, histidine ve arginine balık unu içeriğinde değişik oranlarda yer alır. Bunun yanı sıra esansiyel olmayan aminoasitlerden clysine, tyrosine, alanine, aspartic acid, glutamic acid, proline ve serine de balık unu bileşiminde bulunan önemli ögelerdendir.

Bunların dışında balık ununda balık yağı, su, fosforik asit ve tuz gibi diğer bileşenler de bulunmaktadır. Balık unu içerisinde thiamine, riboflavin, pantothanic acid, niacin, cholin ve vitamin B 12 gibi B kompleks elemanları da bulunmaktadır.

Balık unu nerelerde kullanılır

Balık unu özellikle son yıllarda büyük bir gelişim gösteren ve büyüyen su ürünleri yetiştiriciliği sektörünün vazgeçilmez bir besin kaynağı olarak öne çıkmaktadır. Gerçekten de Avrupa Birliği ülkeleri dâhil olmak üzere sofralardaki balıkların önemli bir bölümünü yetiştiren ülkemiz su ürünleri sektörünün balık unu ihtiyacı oldukça önemli bir noktadadır. Balık Yetiştiriciliği ve Türkiye başlıklı yazımızı okuyarak su ürünleri yetiştiriciliği sektörünün son durumu ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.

Su ürünleri yetiştiriciliğinde vazgeçilmez konumda olan balık unu, kanatlı ve diğer çiftlik hayvanları yetiştiriciliği açısından da kritik bir öneme sahiptir. Balık unu ilave edilen yemlerin kaliteli protein içeriği artmakta ve bu yemlerle beslenen hayvanların her türlü besin ihtiyacı en güzel şekilde karşılanmış olmaktadır.

Balık unu yapım aşamasından itibaren belli koşulların sağlanmasını gerektiren bir besin maddesidir. İçeriğindeki yağın okside olarak acılaşması gibi bazı problemlerin oluşmaması için üretim ve saklama koşullarına son derece dikkat edilmelidir.

5 yorum

 1. Yani bu ………… reklamlarınızın daaaa…..
  kardeşim hiçbir şey okunmuyor reklamdan. Doğru yere koymayı becerememişler o reklamları. Ne okuduk ne naladık hiç sormayın

  • Merhaba,
   Zararı olur denebilir mi bilmem ama balık unu imalat süreci insan tüketimi düşünülerek kurgulanmadığı için insan gıdası olarak tüketimi çeşitli yasal engellere takılacaktır. Balık unu yerine mevsiminde bolca balık yemek, av yasağı olan zamanlarda ise yetiştiricilik ürünü balıklarla bu açığı kapatmak yerinde olacaktır.
   İlginize teşekkür ederiz.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.