BALIKÇILAR VİRA BİSMİLLAH DEDİ

2014-2015 balık sezonu açıldı ve balıkçılar vira bismillah dedi. Geçen sezon umduğunu bulamayan, bel bağladığı lüfer ve palamuttan nasibini alamayan balıkçılar yeni sezona yeni umutlar eşliğinde merhaba dedi ve ağlarını denize bıraktı.

Balıkçı Gemisi
Balıkçı teknesi Kumkapı’da

İlk günün genel olarak Marmara bölgesinde ve batı Karadeniz’de fırtınalı olması, beklentiye olumsuz cevap gibi görünse de bu yıla dair umutlar saklı olarak durmakta. Asıl sonuçlar bir iki güne kadar dinecek olan fırtınanın ardından alınacak ve bu sezonun geçen yılın kıtlığına mı yoksa daha önceki yılın bolluğuna mı benzediğine karar verilmeye çalışılacak.

Kumkapı Balık Hali ilk gün biraz istavrit ve biraz da hamsi ile sezona merhaba dedi ve yine de tezgâhlar az da olsa balıkla tanışmış oldu.

Her seneye umutla başlayan, her söze bu yıl deniz bolluk içinde söylemi içinde giren balıkçının bu yıldan umudu yine çok fazla. Oysa denizler ve içindeki canlılar, çevresindeki insan kalabalığının atıkları, aşırı avlanma baskısı, kıyı yapılarının deniz ve içerisindeki hayatın hiçe sayılarak yapılması, geceleri aşırı ışıklandırma gibi hiç de aşina olmadıkları birçok dış etken ile fena halde bitkin ve yorgun durumda.

Balık halinde ilk gün telaşı
Balık halinde ilk gün telaşı

Bu nedenle son sözü denizler söyleyecek elbette ama ne söylediğine artık sezon sonunda kulak vermeye çalışacağız muhtemelen. Bilinçsiz ve aşırı avlanmanın etkileri yıllar boyunca sürdüğünden daha şimdiden bu denizlerin balığı olan birçok tür, eski kitaplarda, anılarda kaldı. Uskumru gibi bazı türleri de maalesef Norveç ve benzeri ülkelerden ithal etmekteyiz.

Doğru, uygulanabilir, sürdürülebilir balıkçılık politikaları geliştirmek ve hayata geçirmek için aslında hiç vaktimiz yok. Ancak çoğu konuda olduğu gibi vakit geç olmadan faaliyete geçmeme konusundaki sabıkamız sürüyor. Geçen yılki balık azlığı belki de bir yok oluşun, tükenişin habercisiydi, olmadığını kim biliyor? Gerçekten korumacı tedbirler alınmadığı takdirde birçok balık türü için tehlike çanları çok yakından çalmakta ve bizim artık bunu fark etmemiz gerekiyor.

Sezonun ilk hamsisi
Sezonun ilk hamsisi

Her yeni balık sezonu umutlara gebe olsa da, bu umutları boş hayalden öteye olmaktan çıkarıp somut beklentilere dönüştürmek bizlerin elinde olan ve artık uyanmamız gereken bir husus. Bu nedenle yol yakınken bir çözüm üretmek ve tedbirler almak zorunda oluşumuzu da görmemiz gerekiyor.

Evet, yeni balık sezonu açıldı ve balıkçılar vira bismillah dedi. Ama yetkililerin de artık tedbirler almak amacıyla vira bismillah demelerinde çok büyük yarar var.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.