BREADCRUMBS NEDİR

Wordpress

Breadcrumbs nedir, Breadcrumbs ayarları nasıl yapılır, Breadcrumbs kullanımı, Breadcrumbs nasıl kullanılır, Breadcrumbs kodu

Wordpress

Breadcrumbs nedir sorusunun farklı cevapları olabilir. Breadcrumbs, kırıntı, ekmek kırıntısı, galeta unu ve iz gösterici gibi anlamları olan İngilizce bir kelimedir. Bu kelimenin web sayfalarında kullanılan anlamı en son ifade edilene daha yakındır. Web yayıncılığı dilinde breadcrumbs, “iz gösteren, iz bulmaya yarayan, bulunduğunuz yeri ve bu yere gelmeyi kolaylaştıran adımları ortaya koyan” anlamlarında kullanılmaktadır.

Gerçekten de bir internet sayfasında gezinirken konuların ve kategorilerin izlenebilir olması ve attığınız adımlar ile bunların bir gerisindeki başlığın ne olduğunun bilinmesi çok önemlidir. Böylelikle ziyaretçi hem daha kolay bir şekilde gezinecek ve siteye yeniden dönme ihtimali artmış olacaktır. Bu şekilde kullanıcı dostu olarak tasarlanmış sayfalar Google tarafından da olumlu değerlendirilmektedir.

Breadcrumbs Örneği
Breadcrumbs Örneği

Seo açısından oldukça yararlı olduğu artık kimsenin itiraz etmediği bir özellik olan breadcrumbs kullanımı WordPress sitelerde oldukça kolaydır. Breadcrumbs WordPress Eklentisi kullanarak veya Yoast WordPress Seo eklentisinin içerisinde bulunan bir özelliği olarak kullanmak mümkündür.

Dilerseniz yukarıdaki linkler aracılığıyla dilerseniz de admin panelinizde yer alan “eklentiler” sekmesinden her iki eklentiyi de rahatlıkla edinebilirsiniz. Eklentileri indirip kurduktan sonra aktif hale getirmek ve şimdi ifade edeceğimiz birkaç işlemi yapmak bu özelliği kullanmak için yeterli olacaktır.

Eklentilerin ayarlarını dilediğiniz gibi yaptıktan sonra tema dosyalarınız içerisine ekleyeceğiniz bir kod bulunmaktadır. Aşağıda yer alan kodu temanızda yer alan single.php, category.php ve page.php dosyalarınıza eklemeniz gerekmektedir. Bu işlemi yaparken dikkat etmeniz gereken şey, kodu başlık bölümünün üzerinde veya hemen altında yer alacak bir gösterim elde edecek şekilde yerleştirmektir.

<?php if ( function_exists(‘yoast_breadcrumb’) ) {yoast_breadcrumb(‘<p id=”breadcrumbs”>’,'</p>’);} ?>

 

Aşırı ve gereksiz kullanıldığında çeşitli sorunlara yol açan WordPress eklentileri aslında doğru kullanıldığında son derece yararlı olmaktadır. Siz de doğru seçimler yaparak sitenizin ihtiyacı ölçüsünde ve gereği kadar eklenti kullanarak sisteminizi efektif kullanabilirsiniz. Bu amaçla En İyi 10 WordPress Eklentisi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bu noktada çok dikkatli davranmak ve özellikle şu hususu gözden kaçırmamak gerekir. Eklenti gerçekten, iyi olabilir ama sizin ihtiyacınızdan ötede bir kullanım amacı içeriyorsa bu eklenti sizin açınızdan gereksiz hatta zarar verici olabilir. Sitenizin ve sisteminizin ihtiyacı olan eklentileri doğru tespit etmek ve doğru ayarlarla çalıştırmak bu açıdan son derece önemlidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.