ÇİNEKOP MU LÜFER Mİ?

Lüfer (Pomatomus saltatrix)

Boylarına göre lüfer balığının aldığı isimler

Çinekop mu lüfer mi sorusunu birçok amaçla sormak mümkün. Boylarına göre lüfer balığının aldığı isimler neler diye merak edebilirsiniz. Hangi balık daha lezzetli diye düşünüyor olabilirsiniz. Bunların başka başka balıklar olduğunu sanabilirsiniz. Lüfer ile ilgili olarak tüm aradıklarınızı burada bulabilirsiniz. Bulamadığınız bir şey olduğunu düşünüyorsanız bir yorum bırakın, eksiğimizi tamamlayalım.

Lüfer (Pomatomus saltatrix)
Lüfer (Pomatomus saltatrix)

Lüfer ile ilgili daha önce yazdığımız ve ana hatlarıyla tanıtıcı bilgiler verdiğimiz yazıya BURADAN ulaşabilirsiniz. Ancak zaman içerisinde bazı soruların cevaplanması ihtiyacı oluştu ve bu yazı ile bu ihtiyacı karşılamak niyetindeyiz.

Dilerseniz işe boylarına göre lüfer balığının aldığı isimleri sıralayarak başlayalım.

Defne yaprağı

Çinekop

Sarıkanat

Lüfer

Kofana

Sırtıkara

Bu isimlendirme konusunda kesin bir ölçü yoktur ve birçok yerde farklı bir skala ile karşılaşabilirsiniz. Ancak genel bir yaklaşım olarak lüfer denilebilecek balığın 25 cm ve üzeri boya sahip olması gerekir. Bunun bir önemi olmamakla birlikte asıl olarak çok önemli olan bir hususu sizinle paylaşalım.

Bugünkü yasal düzenlemeler, 20 cm’den daha küçük olan lüfer cinsi tüm balıkların adı ne olursa olsun avlanmasını, alınmasını ve satılmasını yasaklamaktadır. Gelecek nesillere bu balıkları ulaştırabilmenin yegâne yolu budur ve buna herkesin dikkat etmesi gerekir.

Boy konusunda son söz olarak şunu söylemekte yarar bulunmaktadır. Bazı kaynaklar en büyük lüfer boyundan söz ederken Akya olarak adlandırılan bir son kademeden söz ederler. Bu tamamen şekil benzerliğinden kaynaklanan yanlış bir bilgiden ibarettir. Akya balığı farklı bir aileden farklı bir türe mensuptur. Carangidae familyasına ait ve Latince adı Lichia amia olan akya balığının lüfer ve familyasıyla uzak yakın bir akrabalık ilişkisi yoktur.

Çinekop mu Lüfer mi yemeli?

Çinekop yemek için öncelikle boyunun 20 cm geliyor olmasına dikkat etmek gerekir. Çoğu kaynağa göre 20 cm ve üzeri boydaki balıklar artık sarıkanat olarak adlandırıldığından yasal olanların sarıkanat adında ve boyunda olduğu varsayılabilir. Buradan hareketle çinekop yemeyiniz demek mümkündür.

Balığın isimlendirme sistemini bir kenara bırakacak olursak, yasal boydaki lüferlerin hepsi son derece lezzetli ve tavsiye edilir bir niteliğe sahiptir. BURADAN farklı bir lezzet olan lüfer buğulama tarifine ulaşabilirsiniz. Sonbahar ve kış aylarında nispeten daha bol olan ve son derece lezzetli bir dönemde bulunan lüfer, bütçelerin elverdiği ölçüde tüketmeye değer bir balıktır.

Foto: www.fishbase.org

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.