Çipura (çupra) balığı

Çipura (çupra) balığı

Çipura balığı, Latince Sparus aurata, İngilizce gilthead seabream ya da kimine göre çupra, ülkemizde Ege ve Akdeniz kıyılarının vazgeçilmez lezzetlerindendir. Son yıllarda kendisinin ve hatta yavrularının bilinçsizce değil, tamamen bilinçli olarak ve vahşice avlanması nedeniyle zor rastlanır hale gelmiştir. Piyasada, tezgahlarda görülenleri, ülkemizin son yıllarda büyük bir gelişim gösterdiği yetiştiricilik sektörünün ürünü olan balıklardır.

Ortalama 35-40 cm boyunda olan çipura, Ege ve Akdeniz boyunca her ülkede bulunur. Kanarya Adaları ve İngiltere’ye kadar bulmak mümkündür. Karadeniz’de neredeyse hiç rastlanmaz. Kayıtlara geçmiş en yaşlı çipura 11 yaşındadır ve yine kayıtlı olan en büyüğü de 17.2 kg’dır.

Çipura Dağılımı

Çipuranın bulunduğu denizler

Denizlerin kumlu çamurlu ve 30-40 metrelik sığ sayılabilecek sularında yaşayan çipuraların yaşı ilerlemiş olanlarına 150 metreye kadar olan derinliklerde rastlanabilir. Genellikle yalnız veya küçük gruplar halinde dolaşır. İlkbahar aylarında acı su olarak adlandırılan kıyı lagünleri ve nehir ağızlarında sıkça bulunur. Çoğunlukla midye, istiridye gibi küçük kabukluları tüketerek beslendiğinden etobur olduğu söylenebilir. Yetiştiriciliğe uygunluk açısından en elverişli balık türlerinden birisidir.

Üreme dönemi ekim ile aralık ayları arasındadır. İnce lidaki, lidaki ve kaba lidaki olarak adlandırılan küçük boylarını aslında neslin devamının sağlanması için tüketilmemesi gerekmektedir. 200 gram ve üzerinde olan balıklar çipura olarak adlandırılır. Ülkemizde yasal olarak 20 cm’den daha küçük olanların avlanması ve satılması yasaktır.

Yetiştiricilik yoluyla elde edilenler bu yasak dahilinde olmasa da lezzet açısından yine de daha büyük boylarının makbul olduğu kabul edilir.

Dev çipura

Portekiz kıyılarından dev bir çipura

Çipura için en iyi pişirme tavsiyesi ızgaradır. Bu balık adeta ızgara için yaratılmıştır dersek abartmış olmayız. Yanlardan basık olan vücut yapısının yanı sıra sert ve beyaz olan etinin oldukça yağlı ve lezzetli olması, bu tezi güçlendirir.

Izgaranın dışında fırında, tavada ve başka bir çok şekilde damak zevkinize göre pişirebilirsiniz. Ve kesinlikle memnun kalacağınız bir lezzete ulaşmış olursunuz.

BALIK NASIL PİŞİRİLMELİ sorusuna cevap aradığımız yazı çipura pişirirken de size ışık tutabilir. Okumanızı tavsiye ederiz. Afiyet olsun.

Foto: www.fishbase.org

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
TWENTY FOURTEEN TEMASINDA YAPILANDIRILMIŞ VERİ SORUNU OLAĞANÜSTÜ BİR BALIK AVI VİDEOSU
Benzer Yazılar
1 Yorum
  1. hakanım

    çipura balığı, hem başlık hemde resim alt etiketi olmuş. Araştırmalarım iki başlık olur diyor, resim alt etiketine mesela “Akdeniz çipura balığı” gibi bir etiket eklense bence daha uygun olur.

Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Web Tasarım Blog Teması Ecce Plus | Tüm hakları © Felix Themes'e aittir.