DENİZ KİRLİLİĞİ

Vee... Torbadan çıkanlar...

Denizlerimizdeki kirlilik öyle boyutlara ulaştı ki artık önlem almanın zamanı bile geçecek. Görünen kirliliğin yanı sıra görünmeyen kirlilik de yabana atılır gibi değil.Marmara Denizi, etrafındaki on milyonlarca nüfus ile kocaman bir kirlilik gölüne dönüşmek üzere.

Algarna torbalarında karidese eşlik eden atıklar

Aslında bir çok gösterge alarm zillerinin çalmakta olduğunu göstermekte ise de benzer şeylere var olan duyarsızlığımız bu konuda da ortaya çıkıyor.

Hayatın gündelik koşuşturmaları ve bin türlü farklı önceliğimiz arasında bu geri dönüşümü çok zor olan konu kaynayıp gidiyor.

Denizlerimiz ama özellikle yapısı ve konumu itibariyle Marmara Denizi, etrafındaki yoğun nüfusun yükünü taşımakta zorlanıyor. Biyolojik, kimyasal kirlenmenin yanı sıra fiziki kirlenme de üst seviyelere çıkmış bulunuyor.

Algarna torbasında karidesler

Marmara Denizinde karides avcılığında kullanılan algarna torbalarının av dönüşü görüntüleri bu durumu yeterince anlatıyor, görmek isteyen gözlere, duymak isteyen kulaklara. Ama sanırım körlük ve sağırlık benzer konularda olduğu gibi bu konuda da had safhaya ulaşmış durumda. Avdan dönen teknelerin av aracı olan algarna torbalarından bira kutusundan plastik kaplara, ayakkabıdan sigara paketlerine kadar aklınıza ne gelirse mevcut. Görüntülediğimiz bu atıkların dışında balıkçılar öyle şeyler anlatıyor ki inanmak gerçekten çok güç. Piknik tüpten masa sandalye iskeletlerine bir çok atık hem denizlerimiz hem de av araçları için ciddi bir tehdit olarak deniz tabanında duruyor.

Vee… Torbadan çıkanlar…

Kimyasal, biyolojik ve fiziksel kirlenme denizlerimiz için çok ciddi ve çoğu durumda da geri dönüşümsüz bir tehdit. Ve bizim bu tehditi algılıyor olmamız gerek.

Çok geç olmadan artık duyan ve gören bireyler ve toplum haline gelmemiz gerekiyor. Yoksa yeni bir Marmara yeni bir İstanbul bulmamıza imkan yok.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.