DİL BALIĞI

Dil Balığı (Solea solea)

Dil Balığı Nedir, Dil Balığı Nasıl Bir Balıktır

Dil Balığı (Solea solea)
Dil Balığı (Solea solea)

Son derece yassılaşmış, oval ve asimetrik bir vücuda sahip olan Dil Balığı (Solea solea), küçük ağzı ve asimetrik gözleri ile karakterize olmuş ilginç bir canlıdır. Gözler vücudun sağ yanında bulunur. Gözün bulunduğu ve üst taraf olarak adlandırılabilecek sağ yanı, kahverengi, kahve siyah veya yeşil karışımlı benekler ile süslenmiş bir görünüme sahiptir.

8-24 °C aralığındaki subtropikal olarak nitelenebilecek sularda, 0-150 metre derinlikler arasında yaşamakla birlikte en çok 10-60 metre arasında rastlanır. Tabandaki kumlu çamurlu bileşimin içerisinde yaşar ve buraya kendisini gömerek mükemmel bir şekilde kamufle olur. Bu kamuflaj ona solucanları, küçük kabuklu ve yumuşakçaları kolaylıkla avlama imkanı sağlamaktadır. Ege ve Akdeniz bölgelerimizde yoğun av baskısına rağmen eskisi kadar olmasa da halen avlanabilmektedir.

70 cm boyuna kadar bireylerin varlığı bildirilmiş olsa da ortalama olarak 35 cm boya sahip olduklarını söylemek mümkündür. Bugüne kadar bildirilen en ağır birey 3.0 kg ve en yaşlı olanı ise 26 yaşındadır.

6-12 °C arasındaki su sıcaklıklarında kıyıya yakın sığ sularda yumurtlayan dişiler, 3-5 yaşlarında ve 30 cm civarlarında eşeysel olgunluğa ulaşmaktadır. Mevsimsel olarak üremeye ilişkin zaman dilimi, kış başlarından şubat hatta mayıs aylarına kadar olan dönemde, coğrafik konum ve su sıcaklığının durumuna göre değişkenlik göstermektedir.

Ülkemizde geçerli olan av yasakları uygulamalarını belirleyen 3/1 numaralı Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ uyarınca Dil Balığı (Solea solea) bireylerinin 20 cm’den daha küçük olanlarının avlanması, satılması ve alınması yasaktır. Tüm balıkların avlanabilir boylarına dikkat edilmesi ve küçük olanların avlanmaması, balık neslinin korunması açısından son derece önemlidir.

Dil Balığı Nasıl Pişirilir

Eti oldukça lezzetli ve ekonomik değeri yüksek olan dil balığı için çok çeşitli pişirme yöntemleri bulunmaktadır. Kolay ayıklanan ve kılçıksız olan yapısı nedeniyle pek çok aile çocuklarına güvenle yedirmek üzere dil balığı tercihinde bulunmaktadır.

Pek çok kaynakta diğer pişirme yöntemleri kolaylıkla bulunabilir. Ancak biz sizlere farklı ve son derece lezzetli olması bakımından şiş yapmanızı öneriyoruz. Temizleyerek ayıkladığınız filetoları kuşbaşı doğrayın ve halis zeytinyağına tamamen sizlerin tercihine göre ekleyeceğiniz birkaç baharat ile birlikte marine edin. Marinasyon işleminin ardından mevsim sebzeleri ile birlikte bir sıra dâhilinde dil balığı parçalarını şişlere dizerek son derece düşük seviyedeki ısıda ızgarada pişirin. Başka pişirme yöntemlerini tamamen unutacağınızdan emin olabilirsiniz. Afiyet olsun.

Foto: tr.wikipedia.org

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.