DONDURULMUŞ BALIKLARA DİKKAT

Dondurulmuş balıklara dikkat, dondurulmuş balık nasıl anlaşılır, donmuş balık tehlikeli mi, donmuş balık yeniden dondurulur mu?

Dondurulmuş-BalıkDondurulmuş balıklara dikkat etmek özellikle balık fiyatlarının yüksek olduğu dönemlerde çok daha fazla önem kazanıyor. Mevsimsel etkilerle balık avcılığının azaldığı dönemlerde çoğu balıkçıda donmuş ürünlerin satılmaya başladığına tanıklık etmekteyiz.

Hamsiden istavrite palamuttan lüfere dondurulmuş birçok balık, piyasaya balık arzının azaldığı ve bu nedenle fiyatların yükseldiği dönemlerde tezgâhlara doluşuyor. Aslında bu ilk bakışta normal olarak kabul edilmesi gereken bir durum gibi görünüyor. Çünkü balıkların bol avlandığı ve ucuz olduğu dönemlerde dondurularak kıt olduğu zamanlarda tüketilmesi hem akılcı hem de ekonomik bir eylem olarak düşünülebilir.

Dondurulmuş balık ile ilgili sorun aslında bu noktada oluşsa da sorunun kaynağı kendisi değil. Bu balıkları donmamış gibi, taze avcılık mahsulü imiş gibi satan zihniyette problem var. Dondurulmuş ürünler genellikle uygun olmayan ortam ve zeminlerde, çoğu zaman hiçbir kontrol ve denetime tabi tutulmayan deniz suyu ile çözdürülmekte ve tezgâhlarda tamamen taze ürün süsü verilerek satışı yapılmaktadır.

Yasal olarak da problemli olan bu durum, aynı zamanda ahlaki olarak da büyük bir kandırmaca içermektedir. Ancak işin sağlık ve hijyen boyutu, bu ahlaki erozyondan daha acil ve kısa vadede zararlara yol açabilir. Donmuş ve çözdürülmüş olan bu ürünler gerekli hijyenik şartlarda bu aşamaları geçirmediğinden dolayı zaten ciddi bir potansiyel risk oluşturmakta iken ürünü taze olarak aldığını düşünen kişiler bu ürünleri çoğu zaman yeniden dondurma yoluna gitmektedir.

Besin değeri kayıplarından vazgeçtik, bu tekrarlayan dondurma ve çözdürme işlemleri nedeniyle çok sayıda bakteri, sağlığımızı ciddi şekilde tehdit etmek üzere faaliyete geçmiş olmaktadır.

Özellikle kışın bu ilerleyen aylarında, ocak ve şubat aylarının sert koşullarında balık fiyatlarının tavan yaptığı dönemlerde bu konuda uyanık davranmak ve balık alırken iyi incelemek ve sorgulamak gerekmektedir.

Dondurulmuş balık nasıl anlaşılır, taze balık nasıl anlaşılır, taze balık ile bayat balık nasıl ayırt edilir?

Taze Balık Nasıl Anlaşılır başlıklı yazımızda balıkların tazelik kriterlerini belirttiğimiz yazımızı okumak bu anlamda işinizi epeyce kolaylaştıracaktır. Balığın dokusunun elastikiyeti ve gözlerindeki parlak canlılık size önemli ölçüde yol gösterir. Buna ilaveten güvendiğiniz bir yerden balık almak da kısmen sorunun çözümüne katkı yapsa da çoğu zaman güven unsurunun birkaç güzel sözden ibaret olduğu çok geç anlaşılabilmektedir.

Ayrıca tamamen dondurulmuş olarak ithal edilen ve yoğun olarak balık ekmekçilerin kullandığı ithal uskumru, pazarlarda ve balıkçı tezgâhlarında “taze palamut” etiketi altında satılmaktadır. Çözdürülerek satışı yapılan bu ürünleri alanların bir bölümü maalesef hemen tüketemeden yeniden dondurmakta ve besin değeri kaybının yanı sıra çok çeşitli zehirlenme problemleri ile karşı karşıya gelebilmektedir. Palamut ve Uskumru balıklarının tanıtıldığı yazılarımızı okuyarak bu iki balık türü hakkında bilgi sahibi olabilir ve biri birine karıştırmaktan kurtulabilirsiniz.

En değerli protein kaynaklarından birisi olan balığın besin değerini yitirmeden ve asıl önemlisi sağlığımız için tehdit unsuru oluşturmadan sofralarımıza gelebilmesi için dondurulmuş ve sonra çözdürülmüş balıkların taze süsü verilerek satışının yapılması engellenmeli ve buna yönelik tedbirler arttırılmalıdır. Donmuş balık satışı elbette suç değildir. Burada ifade etmeye çalıştığımız husus dondurulmuş balık ile taze balığın biri birinden farklı olduğu ve bu farktan kaynaklanan haksız kazanç ve insanların kandırılmasına dair bir itirazdır.

Tüketicilere biraz daha fazla dikkat etmekten başka tavsiyede bulunmak oldukça zor görünüyor. Balığa aşina olmayan geniş kesimlerin balık türlerini ayırt edemediği, hangi balık hangi ayda yenir, hangi balık nasıl tüketilir diye bilgi sahibi olunmayan bir ortamda dondurulmuş balık ile taze balık ayrımını yapabilmesi oldukça zor.

Biz yine uyarımızı tekrarlayalım ve dondurulmuş balıklara dikkat diyerek sözümüzü noktalayalım.

5 yorum

    • Donmuş balıkların çözülüp yeniden dondurulması gıda zehirlenmeleri dahil pek çok soruna yol açabileceği gibi en hafifinden besin değeri kayıplarına neden olur. Mümkünse taze tüketin bu mümkün değilse birinci dondurmanın ardından çözülen balığı hemen tüketin. Afiyet olsun…

  1. Buzlukta dilimlenmiş palamut vardı çıkardıktan sonra kararmaya basladi sebebi ne olabilir acaba ? Ve buzluktan çıkartılan palamut kac gun icinde tuketilmeli ?

    • Merhaba,
      İlginize teşekkür ederiz öncelikle. Hava ile temas halinde kararma olabiliyor buzluktan çıkan palamutta maalesef. Donmuş ve çözülmüş ürünleri hemen tüketmek en uygun olanı. Eğer aynı gün içinde tüketemiyorsanız yeniden dondurmayın ve buzdolabında kalması koşuluyla en fazla bir sonraki gün tüketin. Afiyet olsun:)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.