EKİM AYINDA HANGİ BALIK YENİR?

balık www.ucuzucuzenucuz.comEkim ayında hangi balık yenir dendiğinde ilk akla gelen palamut balığı olmaktadır. Palamut, her ne kadar bu yıl bol avlanamıyor ve bu nedenle fiyatı yüksek de olsa eylül ayında olduğu gibi ekim ayının da en tavsiye edilecek balıklarının başında gelir.

Palamut, bu ay sonuna doğru genellikle lüferin kendini göstermesine kadar piyasada var olacak ve sonrasında günbegün tezgahlardaki yerini lüfere teslim edecek. Çinekop, sarıkanat, lüfer ve hatta kofana olarak boylarına göre adlandırılan muhteşem balığı ise bu ayda bulduğunuzda kesinlikle kaçırmamanızı tavsiye ederiz. Izgarasından tavasına ve hatta buğulamasına kadar her türlü pişirme yöntemi lüfer için uygundur. Fiyatı sizin için uygun  noktaya geldiğinde hiç kaçırmayın.

Palamut www.ucuzucuzenucuz

Lüfer balığının boylarına göre isimlendirildiğini söylemişken, balıkların avlanabilir boylarına mutlaka dikkat etmenizi önemle rica ediyoruz. Lüfer balığı için yasal olarak avlanabilir en küçük boy 20 cm’dir. Diğer balıkların yasal olarak avlanabilir en küçük boylarına birkaç örnek verecek olursak, istavrit 13 cm, hamsi 9 cm, palamut 25 cm, dil ve pisi 20 cm, kalkan 45 cm’dir. Lütfen daha küçük balıkları almayınız.

Ekim ayında istavrit de bol bulunur ve ucuz olur. Lezzet açısından da kesinlikle tavsiye edilir. Izgara olarak tüketilebileceği gibi çoğunlukla tavada pişirilerek tüketilir.

Hamsi, yeni yeni lezzet depolamaya başlayacak bu ayda. Ay sonuna doğru tüketilmesi daha makbul olabilir. Hamsi için “kulağına kar suyu kaçmak” diye bir tabir vardır ki tamamen lezzet zamanlamasına dairdir.

Yine bu ayda, karagöz ve kefal balıklarının da tüketime en uygun dönemlerinde olduğunu söylemek mümkündür. Kefal balığını güvendiğiniz bir balıkçıdan almanızı tavsiye ederiz. Açık denizde avlanmış olanı makbuldür. Kıyıda avlanmış olanları genellikle kötü koku ve tatlar içerir.

Kırlangıç ve kolyoz balıkları da ekim ayında sevenlerinin hizmetindedir. Balık çorbası sevenlerin bu mevsimde kırlangıç balığını kaçırmamalarını tavsiye ederiz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.