EN LEZZETLİ ON BALIK

En lezzetli balık, en güzel balıklar, en güzel balık, en lezzetli balıklar, en sevilen balıklar, en lezzetli 10 balık

En lezzetli balık ifadesi kişiden kişiye değişebilir ama genel kabul görmüş, ekseriyetle üzerinde fikir birliğine varılmış çok sayıda balık çeşidi bulunmaktadır. Biz de bu manada ortak bir noktayı yakalamayı arzu ediyoruz. Elbette bu maksatla yazılacak her türlü yazının göreceli bir değerlendirme içereceğini akılda tutmak gerekecektir.

Bu sayfalarda birçok balık türü ile ilgili detaylı bilgileri daha önce sitemizi ziyaret edenler muhtemelen biliyordur. Her biri kendi içerisinde bilgi verme amaçlı olan bu yazılardan da yararlanarak bu yazımızda sizlere en lezzetli balık, en güzel balık, en sevilen balık olarak nitelenen çeşitli balıklar ile ilgili bir derleme oluşturmaya çalışacağız.

Aslında doğru ve sağlıklı pişirme yöntemleri ile birçok balık son derece lezzetli ve besleyici protein kaynağıdır. Sağlıklı balık pişirme yöntemlerinin anlatıldığı Balık Nasıl Pişirilmeli başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca aşağıdaki balıklardan başlıklarında link bulunanlara tıklayarak detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Hangi balık sizin için daha lezzetli bunu tabii ki siz daha iyi bilebilirsiniz.

  1. Lüfer

Söze popülaritesinden dolayı lüfer ile başlamayı uygun bulduk. Gerçekten de lüfer av yasakları dâhil birçok konuda fazlasıyla medyatik olmuş ve hem bu medyatik hali hem de lezzeti ile bu sıralamadaki yerini hak ettiğini düşündüğümüz bir balıktır. Yaprak çinekop, çinekop, sarıkanat, lüfer ve kofana olarak adlandırılan çeşitli boyları bulunmakla birlikte yoğun av baskısı nedeniyle büyük boylarına giderek daha az rastlanır hale gelmiştir. Sonbahar ve kış aylarında maksimum lezzeti ile kaçırılmayacak bir balık olarak nitelenebilir.

Lüfer (Pomatomus saltatrix)
Lüfer (Pomatomus saltatrix)
  1. Hamsi

Denizlerimizin en çok avlanan balığı ve en çok tükettiğimiz deniz mahsulü olan hamsi gerçekten de son derece önemli bir protein kaynağıdır. Bol avlandığı dönemlerde uygun fiyatı ile her eve girebilen hamsi, toplumun geniş kesimlerinin hayvansal protein ihtiyacını karşılamada vazgeçilmez bir öneme sahiptir.

  1. Palamut

Av sezonunun açıldığı eylül ayından itibaren ortalama iki üç ay kadar süreyle avlanan ve sürüler halinde dolaşan bir balıktır. Bu nedenle avlandığında çok büyük kütlelerle av vermesi ile ünlüdür. Palamut akını olduğunda hem balıkçıların hem de balık severlerin keyfi yerine gelmektedir. Şekli itibari ile son derece yüksek bir albenisi olan palamut, büyüdüğünde aldığı isim olan torik balığından elde edilen lakerdası ile de ünlüdür.

Palamut balığı www.ucuzucuzenucuz

  1. Kalkan

Tazeliğinin göstergesi kıpkırmızı rengi, kalkana benzeyen şekli ve diğer balıklardan oldukça farklı lezzeti ile kalkan balığı bu listenin elbette en önemli balıklarındandır. Ancak maalesef yine yoğun av baskısından kaynaklı olarak az bulunur hale gelmiş olmasından dolayı her sofraya hitap ettiği söylenemez. Gerçekten de oldukça yüksek fiyatı ile birçok kişinin tanışma şansı bulması bile bulamadığı bir balıktır. Erkek kalkan balığı dişisine oranla daha fazla aranır ve lezzetlidir.

Kalkan Balığı

  1. Levrek

Denizlerimizin son derece lezzetli olan bu bireyi son yıllarda tüm dünyaya hitap eden yetiştiricilik tesislerimizin de gözdesi konumuna gelmiştir. Bu sayede çok değerli bir protein kaynağının daha uygun fiyatlarla geniş kesimlere ulaşmasının önü açılmış olmaktadır. Deniz levreği adı altında satılan balıkların da çoğu aslında çiftlik balıklarının biraz daha büyümüş hali olduğunu hatırlatmakta fayda var. Tabii ki bu arada gerçek deniz levreğini ve satıcılarını az bulunsa da yok saymayalım.

Levrek
Levrek
  1. Çipura

Çipura da aynen levrekte olduğu gibi yetiştiricilik sektörümüzün yüz akı olan bir balıktır. Sofralara uygun fiyatla ve her mevsimde balık ulaşmasına aracılık eden önemli balıkların başında gelir. Çipura balığı levrek gibi avcılıkla elde edilse de bu miktar son derece sınırlı olmaktadır.

  1. Tekir

Derin su balıklarımızın en değerlilerinden birisi olan tekir çoğu zaman barbunya ile karıştırılır. Gevrek ve son derece lezzetli bir eti vardır. Karadeniz ve Marmara Denizinde daha çok avlanır.

  1. Barbunya

Daha çok Akdeniz ve Ege Denizi menşeili bir tür olan barbunya son derece lezzetli bir balıktır. Çoğu zaman oldukça yüksek fiyatlarla alıcı bulabilen barbunya da birçok balık gibi yasak avcılık tehdidi ile karşı karşıyadır.

Barbunya
Barbunya
  1. Mercan

Özellikle Ege ve Akdeniz için kolay ulaşılabilir ve lezzetli bir tür olan mercan pembe rengi ile belirgin bir balıktır. Lezzetli bir mercan yemek için balığın en az yarım kilo olmasını beklemekte fayda vardır. Ancak karta kaçmak deyimini de siz yine de aklınızdan çıkarıp çok daha büyüklerine sarılmayın deriz.

  1. İstavrit

Denizlerimizin kuru fasulyesi diye nitelenen bu balık da son yıllarda giderek azalan bir şekilde avlanmaktadır. Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de denizlere yönelik vahşi bir av baskısı uygulanmaktadır. Bundan nasibini en çok alan türlerden birisi de istavrit olmaktadır. Uygun fiyatı ile her eve girebilen bir tür iken son yıllarda bu özelliğini yitirmeye yüz tutmuş durumda olması son derece üzücü.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.