EŞKİNA BALIĞI İLE MİNEKOP BALIĞI AYNI MI?

Minekop (kötek) Umbrina cirrosa

Eşkina balığı ile minekop balığı aynı mı, eşkina ve minekop balığı aynı mı, eşkina taşı, minekop taşı, otolit, kaya levreği taşı, minekop balığı ile eşkina balığı aynı mı

Eşkina balığı ile minekop balığı aynı mı sorusu çokça sorulur ve bunlar biri biriyle sıklıkla karıştırılan iki ayrı balıktır. Böbrek taşlarına ve bazı başka hastalıklara iyi geldiği dilden dile yayılmış bulunan taşları dolayısıyla aslında olduğundan çok daha fazla önem kazanmış ve bilinir hale gelmişlerdir.

Eşkina taşı, minekop taşı, kaya levreği taşı, granyöz taşı gibi isimlerle anılan ve aslında balığın doğal yapısı gereği kafatasında bulunan otolit taşlarının böbrek taşı başta olmak üzere kimi hastalıklara iyi geldiği tevatürü üzerine insanlar hem balıkçılarda hem de internette bu arayışa girmekte ve çoğu zaman da maalesef kolaylıkla yanıltılmaktadır.

Eşkina Balığı ve Eşkina Taşı başlıklı makalemizde konu ile ilgili daha detaylı ifadelere ulaşmanız mümkündür, tavsiye ederiz.

Granyöz (kaya levreği) ve Minekop (kötek) Balığı Aynı mı başlıklı makalemizde ise yine minekop balığının çoğu zaman karıştırıldığı granyöz (kaya levreği) ile olan farklılıkları anlatılmaktadır.

Eşkina (Sciaena umbra)
Eşkina (Sciaena umbra)

Yazımızın ana konusuna dönelim dilerseniz bu noktada ve söze eşkina balığı ile devam edelim. Eşkina balığı, Sciaenidae familyasına mensup olup Latince adı Sciaena umbra’dır. İngiltere ve Fransa kıyılarını da içine alan Batı Atlantik boyunca Kuzey Afrika kıyılarına oradan da tüm Akdeniz, Ege ve Karadeniz’e varan bir coğrafyada eşkina balığına rastlamak mümkündür. Ortalama boyu 28-30 cm civarındadır.

Zaman zaman nehir ağızlarına yaklaşarak besin arayışına girer ve eceleri daha aktif bir şekilde avlanır. Küçük kabuklular ve küçük balıklarla beslendiğinden etçil balıklar arasında değerlendirilir.

Eti oldukça lezzetlidir ama maalesef lezzetli etinden ziyade yukarıda sözünü ettiğimiz otolitleri ile meşhur olduğu söylenebilir.

Minekop (kötek) Umbrina cirrosa
Minekop (kötek) Umbrina cirrosa

Yazımızın başlığında yer alan minekop balığı da aynen eşkina balığı gibi Sciaenidae familyasına mensuptur ve iki tür arasında uzak da olsa bir akrabalık bağı olduğu söylenebilir. Ülkemizin çeşitli yörelerinde kötek ve karakulak olarak da anılan minekop balığının Latince adı Umbrina cirrosa’dır.

Alt çenesinde küçük bir bıyık bulunur ve vücudu iri pullara kaplıdır. Solungacının dış kenarında bulunan siyalık nedeniyle karakulak olarak adlandırılması oldukça yerinde bir yaklaşım olarak kabul edilebilir.

Kayalık ve kumluk kıyı sularında gezinir ve çoğu zaman omurgasız deniz canlıları ile beslenir. Genç bireyleri nehir ağızlarına daha çok yaklaşır ve besin arar. Minekopun ortalama boyu 40 cm civarındadır.

Fotoğraflarından da görüleceği gibi aynı aileye mahsus bu iki tür ana hatlarıyla benzer gibi görünse de tamamen farklı iki ayrı balıktır. Ülkemizde bu iki balığı bilinir ve aranır kılan ortak nokta ise şehir efsanesi haline gelmiş bulunan kafatasında yer alan otolit taşları olmaktadır.

Çenesiz balıklar ile vatoz ve köpekbalıkları haricindeki tüm balıkların kafatasında bulunan otolit adlı oluşumlar bu iki türe mahsus değildir. Eşkina taşı, minekop taşı diye pazarlanan ve kalsiyum karbonat (CaCO3) yapısındaki beyaz renkli bu taşlardan tedavi amaçlı medet ummak konusunda dikkatli olmanızı öneriyoruz.

Foto: http://www.fishbase.org

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.