EŞKİNA BALIĞI VE EŞKİNA TAŞI

Eşkina (Sciaena umbra)

Eşkina balığı ve eşkina taşı, balık tutkunlarından daha çok böbrek taşı için deva arayanlar arasında popüler bir durumdadır. Bu deva arayışı çok sayıda balık türü üzerinden sürdürülmekte ve maalesef birçok kişi için pek de mutlu olmayan şekilde sonuçlanmaktadır.

Sciaenidae familyasından olan eşkina balığı (Sciaena umbra), Batı Atlantik’te İngiltere, Fransa kıyılarından Kuzey Afrika kıyılarına ve oradan da Ege, Akdeniz ve Karadeniz’e kadar uzanan bir dağılım gösterir. Geceleri daha aktif olan, zaman zaman nehir ağızlarına giren, kumluk ve kayalık sığ kıyı sularında küçük balıklar ve kabuklularla beslenen etçil bir balıktır.

Eşkina (Sciaena umbra)
Eşkina (Sciaena umbra)

Suda belirgin bir çaba göstermeden hareket etme kabiliyetine sahip olması nedeniyle dalış yapanlar için ilginç görüntüler ortaya çıkarır. Lezzetli eti, sofralık tüketim için son derece elverişli olsa da, çoğu zaman ülkemizde bu balığa olan talep otolit olarak adlandırılan taşları nedeniyle olmaktadır.

Otolit adı verilen kulak taşları, aslında bu türe özgü bir oluşum değildir. Çenesiz balıklar ile vatoz ve köpekbalıkları haricindeki tüm balıklarda bulunur. Beyaz renkli ve kalsiyum karbonat (CaCo3) yapısında olan otolitlerin balıklarda denge ve işitme ile ilgili önemli görevleri bulunur. Bunun dışında bu taşların incelenmesi neticesinde balıkların yaşamlarına dair çok önemli veriler elde etmek mümkün olmaktadır.

Otolit üzerinde ancak mikroskop altında görülebilecek halkalar bulunur. Bunların incelenmesi neticesinde, balıkların yaşı, beslenme durumu, boy-yaş ilişkileri, mevsimsel büyümeler ve üreme dönemleri gibi çok çeşitli bilgilere ulaşılabilmektedir. Özellikle son yıllarda balık larvalarının günlük büyümeleri üzerinde yapılan çalışmalarda, bu taşların kullanılması giderek önem kazanan bir konu haline gelmiştir.

Bu ansiklopedik bilgilerden sonra yeniden güncel hayata dönmekte sanırım yarar var. Evet, eşkina balığı en çok böbrek taşlarına çare arayanların gündeminde yer buluyor demiştik yazının başlangıcında. Üstelik meseleyi biraz detaylı araştırdığımızda bu amaçla kullanılan balıkların sadece bunlar olmadığını da kolaylıkla görebiliyoruz.

Minekop (kötek), Granyöz (sarıağız, kaya levreği) gibi yine aynı aileye, Sciaenidae familyasına ait diğer türlerin taşları da birbirine benzerlikleri nedeniyle eşkina taşı gibi değerlendirilmekte ve kullanılmaktadır.

Peki, bütün balıklarda bulunan bir organ olan bu otolit taşları, eşkina taşı, minekop taşı gibi adlar altında pazarlanarak gerçekten de böbrek taşlarından kurtulmada etkili olabilir mi?

Olumsuz bakışımızı cevabımıza yansıtmadan devam etmek ve her balıkta var olan bir taşın, eşkina balığı söz konusu olduğunda tedavi edici bir özelliğe bürünüyor olmasını, gizemli bir bakış açısıyla karşılamak ve değerlendirmek gerçekten zor.

Eşkina taşı, minekop taşı, kaya levreği taşı gibi birçok ad altında pazarlanan bu taşları kullanmaya niyetlenenlerin bundan önce mutlaka normal tedavi süreçlerini denemeleri ve uygulamaları gerekir. Aksi halde istenmeyen durumlarla karşı karşıya kalmak kaçınılmaz bir hale gelecektir.

Foto: www.fishbase.org

4 yorum

    • Merhaba,
      Öncelikle ilginize teşekkür ederiz. Hazırlıklarını sürdürdüğümüz ve tamamlanma aşamasında bir çalışmamız var bu konuya dair. Çok kısa bir zaman içinde (birkaç gün gibi) bu sayfalarda “otolit” hakkında çok detaylı bilgiler bulacaksınız. Yeni yayınımızın ardından hala konunun eksik kaldığının düşündüğünüz bir yanı olursa zevkle tamamlamaya çalışırız.
      Saygılarımızla…

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.