EYLÜL AYINDA HANGİ BALIK YENİR

Eylül ayında hangi balık yenir diye merak etmek son derece doğal. Çünkü 1 Eylül’de balık avı sezonu açılıyor, malumunuz. Tezgahlarda bol bol balık olacak ve haliyle bunun etkileri sofralarda görülecek. Hangi ayda hangi balık yenir, bu ayda hangi balık yenmeli gibi bir çok soruya en iyi cevabı bu sayfalarda bulabilirsiniz.

Av sezonunun açıldığı ilk günlerde mevsimin ilk av veren balıkları ağları doldurur. Nedir bu balıklar derseniz, istavrit, sardalya, hamsi ve palamut diye sıralamak mümkündür. Lüfer biraz arkadan gelir, ilk günler bolca bulunmaz.

Eylül ayında hangi balık yenir sorusunun cevabı da böylece kendiliğinden verilmiş oluyor aslında.

Eylül ayında sardalya yağ açısından zirvededir ve son zamanlarıdır artık bu kallavi halinin. Kaçırmayın diye not düşmekte fayda var. Pişirme önerimiz ise kesinlikle ızgara.

İstavrit, denizlerin kuru fasulyesi olarak bilinen Balik tezgahi www.ucuzucuzenucuz.combir balıktır. Neredeyse her mevsim bulunur ve lezzetlidir. Bol bulunması ekonomik olmasını da sağladığından her eve kolaylıkla ulaşır. Eylül ayında önereceğimiz balıkların başında yer alması bu nedenle son derece doğal olsa gerek. Pişirme önerimiz ise az yağda tava ve tabii yine ızgara. Ve lezzet için bir de püf noktası verelim: Kesinlikle pişirme sırasında ölçüyü kaçırıp balıkları kurutmayın, biraz sulu olarak ızgaradan alın.

Hamsi, denizlerimizin protein deposu ve bir çok insan için vazgeçilmez lezzette olan bir balıktır. Hatta çoğu kişi hamsiye balık bile demez. Hamsi, hamsidir sadece. Asıl lezzetli zamanı değildir şimdi. “Kulağına kar suyu kaçmalı”  derler eskiler. Bu nedenle havaların soğumasını, kasım, aralık aylarını beklemek gerek lezzetin tavan yapması için. Ama bu mevsimde özellikle Marmara Denizinde bolca avlandığı için tadımlık olarak yemek mümkündür. Üstelik fena değildir yine de. Hamsi için pişirme tarifini gereksiz buluyorum. Tavadan, ızgaraya, hatta buğulamaya kadar her türlüsü her zevke uyar.

Palamut, mevsimin en gösterişli balığıdır. İki, bilemediniz üç ay boyunca boldur. Sonra da bulunur elbette ama ateş pahası olmuştur artık. Eğer bol av verir de fiyatı uygun olursa her sofra nasibini alır palamuttan. Palamut için pişirme önerimiz öncelikle bol sebzeli buğulama. Hafif kavrulmuş pazı veya ıspanakla takviye edebilirsiniz. Denemenize kesinlikle değer. Tava ve ızgara da isteğe bağlı olarak düşünülebilir.  Tava ve ızgara yapacağınız balık dilimlerini zeytinyağı, sarımsak, tuz, karabiber ve dereotu karışımında bir süre bekletirseniz daha hoş bir lezzet size eşlik edebilir.

Bunların dışında taze avlanmış bir çok balık bulabilirsiniz tezgahlarda. Gününe göre gözünüze kestirdiğiniz birini deneyebilirsiniz. Kırlangıç, kılıç ve kolyoz da yine eylül ayında lezzetli olan balıklardandır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.