FENER BALIĞI

Fener Balığı (Lophius piscatorius)

Fener balığı nedir, fener balığı yenir mi, fener balığı nasıl bir balık

Fener Balığı (Lophius piscatorius)
Fener Balığı (Lophius piscatorius)

Fener balığı (Lophius piscatorius), denizlerin tabanında yaşayan korkunç görünümlü ama aslında son derece değerli ve lezzetli bir balıktır. 20 ile 1.000 metre arasındaki derinliklerde yaşayabilir. Boyunun 35 cm’ye ulaşmasından itibaren eşeysel olgunluğa erişen fener balığı için maksimum boy 200 cm olarak rapor edilmiştir. Ancak ortalama boyu 60-100 cm civarındadır. Bugüne dek bildirilen en ağır fener 57.7 kg ve en yaşlı olan bireyi 24 yaşındadır.

Doğu Atlantik kıyıları boyunca ve asıl olarak kuzey bölgelerde dağılım gösteren fener balığı, ülkemiz kıyılarından Akdeniz, Ege biraz da Marmara Denizinde yaşamaktadır. Denizlerin kumlu ve çamurlu tabanları bu balık için gayet elverişli yaşam alanlarıdır. Bununla birlikte kayalık zeminlerde de görülebilmektedir.

Fener Balığı (Lophius piscatorius)
Fener Balığı (Lophius piscatorius)

Bu genel verilerin ardından fener balığı için bazı morfolojik özelliklerden de söz edebiliriz artık. Bu çirkin görünüşlü balığın sırtında 8 adet dorsal diken ve 11-12 adet yumuşak ışın bulunur ve 9-10 adet anal yumuşak ışın onlara eşlik eder. Çok büyük olan başı ve gövdesi üstten basık durumdadır. Kafası ile orantılı kocaman bir ağız, onun ilginç ve korkutucu görünümünün temel unsurları arasındadır.

Fenerin sırtındaki dikensi yapılardan bir tanesi diğerlerine oranla daha uzundur ve ağzın önüne kadar sarkabilmektedir. Bu dikenin üzerinde ve özellikle uç kısmında balıkla simbiyoz bir yaşam süren ışık saçan bakteriler bulunmaktadır. İşte bu olağanüstü yapı, denizlerin karanlık derinliklerinde mükemmel bir avcılık malzemesine dönüşmektedir. Işımaya gelen canlılar, olağanüstü kamuflaj yeteneğine sahip olan ve çok iyi gizlenen fener balığı için leziz bir av anlamına gelir. Fenerin temel besin maddesini her türden balıklar oluşturur.

Mükemmel Kamuflaj
Mükemmel Kamuflaj
Mükemmel Kamuflaj
Mükemmel Kamuflaj

Fener Balığı Yemekleri

Çirkin ve nispeten sevimsiz gibi görünse de fener balığı son derece lezzetli bir balıktır. Özellikle kuyruk bölümünde yoğunlaşan eti beyaz ve son derece diridir. Kuşbaşı doğrandığında endişe edilen kılçık ve benzeri yapılardan uzak, mükemmel yemeklik bir malzeme haline gelir. Fener balığına İspanya’nın ünlü restoranlarında “Rape”, İtalya’da ise “Coda di Rospo” adıyla ayrıcalıklı bir yemek olarak rastlamak mümkündür.

Fener balığı pek çok şekilde pişirilebilir. Tava ve buğulama yapılabildiği gibi iri bir fener balığı parçalarından yapılacak şiş de mükemmel bir yemek olabilir. Mevsimine uygun olarak çeşitli sebzelerin eşlik ettiği bir buğulama, onun lezzetini en belirgin olarak alabileceğiniz pişirme yöntemlerinden birisidir. Ayrıca kılçık sorunu olmayan bu balıktan uygun şekilde pane veya kroket olarak hazırlayıp tüketmek de gayet başarılı sonuçlar verecektir.

Daha önce yayınladığımız Balık Nasıl Pişirilmeli başlıklı yazımız size bu konuda önemli bir kaynak olabilir, tavsiye ederiz.

Foto: http://www.fishbase.org

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.