FİT OLMA FENOMENİ

Tüketim toplumu olmanın bir sonucu mu bu yoksa basın mı bizi gaza getiriyor bilmiyorum ama fit olmaya, sağlıklı yaşam “guru”luklarına öyle bir kaptırdık ki kendimizi gözümüz başka bir şeyi görmez oldu.

Fazla kilolar ve dolayısıyla fazla kilolular aşağılanıyor alenen. Sağlıklı beslenme programlarına dâhil olmayanlar tu kaka ilan ediliyor.

Her gün neredeyse her mecrada benzer haberlere rastlamamak adeta mümkün değil. Ayrıca bunların veriliş şekli de normal bir haber sunumundan farklı olarak çoğu zaman haberin öznesinin yadırgandığı ve hatta kimi zaman da alenen aşağılandığı bir hale bürünüyor.

Manşet haber: “Falanca doğum kilolarını veremedi. Aman Allahım o ne hal öyle!”

Bakın şu ifade de bir resim altı yazısı: Önceki gün kendisine dar gelen bir jean şortla görüntülenen Alicia Keys’in bacaklarının kalınlığı ve aşırı selülitli hali gözlerden kaçacak gibi değildi.”

Bir başka resim altı yazıda da başka bir ünlü için “yıllar ona hiç acımadı” diye yazılmış.

Bu kutsanan fit olma hali dünya üzerindeki pek az insana nasip olan bir şey aslında. Ve hayatın kaçınılmaz gerçeği. Normal olan, geride kalan yıllarla uyumlu bir görüntünün korunmasıdır, yetmişinde iken otuzlarında görünmek değil.

Ben bir de gazetelerde dergilerde bu yazıları döktürenleri merak ederim. O pek kutsadıkları hallerden ne kadar nasiplenmişler aslında onları da bir görmek gerekir.

[retweet]
[clear]
[facebook]
[clear]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.