GALAXY S5 SATIŞLARI DÜŞÜK

Samsung Galaxy S5
Samsung Galaxy S5

Galaxy S5 satışları düşük seyriyle Samsung için can sıkıcı bir konuma geldi. Birçok bağımsız pazar araştırma kuruluşu, düşük Galaxy S5 satış seviyesini teyit eden raporları peş peşe yayınlıyor. Galaxy S4 ile yakaladığı seviyeyi tutturması uzak görünen Samsung ise yeni arayışlara şimdiden girmiş durumda.

Rakibi konumundaki İphone 5S daha önce piyasaya çıkmış olmasına rağmen satış rakamlarında S5’ten daha önde yer alıyor. Ayrıca Samsung’un hemşerisi olan LG, yeni ürünü LG G3 ile rakibini köşeye sıkıştırmış durumda. Bu iki modelin nasıl bir yarışın içinde olduğunu merak ediyorsanız ve iki telefonun arasındaki farkları görmek istiyorsanız Samsung Galaxy S5 ve LG G3 (D855) Karşılaştırması başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

Samsung Galaxy S4 ile S3 modelinin gerisinde kalmışken Galaxy S5 de selefinin gerisinde kalmış olmaktan kurtulamayacak gibi görünüyor. Bu durum, akıllı telefon piyasasının artık yeni modelleri eskisi kadar büyük bir heyecan ile beklemediğinin de bir göstergesi aslında. Yeni modellerin arasında çok anormal farklılıklar olmaması da beklentilerin düşük seviyede gerçekleşmesinin bir başka etkeni.

Teknolojinin geldiği noktada üst sınırın zorlanmaya başlaması, tüm üreticilerin birbirine yakın özelliklerdeki modelleri piyasaya sürmesi sonucunu doğuruyor. Bunun sonucu olarak tüketicilerin ilgi düzeyinin alt düzeylerde oluşması da şaşırtıcı olmasa gerek.

Galaxy S5 ile İphone 5 Karşılaştırması başlıklı yazımızda piyasadaki en büyük iki rakip olması beklenen telefonların teknik özelliklerini bir arada görebilirsiniz.

Teknoloji dünyasının bir ilginç yorumundan da burada söz etmek gerektiğini düşünüyorum. Bu ilginç yoruma göre ki ben de buna katılıyorum, Apple, İphone marka algısını hep üst düzeyde tutmayı başardı. Hiçbir düşük profilli telefonda bu markayı hiç kimse göremedi. İphone markası hep kalitenin, yüksek fiyatın ve seçkin bir duruşun temsilcisi oldu.

Oysa Samsung’un buna pek de dikkat ettiği söylenemez. Donanım seviyesine bakmaksızın çok sayıda telefon modelinde Galaxy ibaresinin olması, Galaxy ile kalite algısını her zaman aynı yerde konumlandırılmasına engel teşkil etti. Bu şekilde belki sayıca çok telefon satmış oldu ama marka algısı açısından çok şey kaybettiği tartışılmaz bir gerçek olarak duruyor.

Satış rakamlarında gerisinde kaldığı selefinin, hem kendisi hem de mini modelinin satışları gerçekten de Galaxy S5 için şimdilik uzak bir hayal gibi görünüyor. Eğer bir önceki model ile ilgili merak ettikleriniz varsa Samsung Galaxy S4 ve Galaxy S4 Mini Karşılaştırması başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz. Belki bu karşılaştırma düşük satış rakamlarının da bir göstergesi olabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.