GRANYÖZ (KAYA LEVREĞİ) VE MİNEKOP (KÖTEK) BALIĞI AYNI MI?

Granyöz (kaya levreği) Argyrosomus regius

Granyoz, Granyöz, Kaya Levreği, Minekop, Granyöz (Kaya Levreği) ve Minekop (Kötek) Balığı Aynı mı

Granyöz (kaya levreği) ve minekop (kötek) balığı aynı mı gerçekten? Bu iki balık hep karıştırılır durur. Biri diğerinin yerine alınır satılır, diğerinde olmayan bir taş berikinde aranır, bir karmaşadır sürer gider. Bu duruma bir açıklık getirmek gerekir diye düşünerek bu yazıyı kaleme aldık. Kalem de ne ola ki, artık klavye oldu onun adı, değil mi?

Granyöz olarak bilinen ve kaya levreği adı altında satılan balık Argyrosomus regius olup son yıllarda başta ülkemiz olmak üzere yetiştiricilik yoluyla üretilmektedir. Beyaz etli, lezzetli ve ekonomik değeri yüksek bir balıktır. Taksonomik sınıflandırmada Sciaenidae familyası içerisinde yer alır.

Granyöz (kaya levreği) Argyrosomus regius
Granyöz (kaya levreği) Argyrosomus regius

Kimi bölgelerde halili olarak bilinen bu balık ağız içinin sarı olması ile tanınır ve bu nedenle sarıağız olarak da adlandırılır. Genel olarak derin sularda etçil olarak beslenen bir balıktır. Genellikle bahar ortalarından ağustos ayına kadar üremesi sürer. Yanal çizgisi (linea laterale) muntazam ve belirgin olup vücudu pullarla kaplıdır.

Granyöz (kaya levreği) Argyrosomus regius
Granyöz (kaya levreği) Argyrosomus regius

Maximum boy olarak 230 cm maksimum ağırlık da 103 kg olarak kayıtlara geçmiştir. Avcı balıklardır ve çoğu zaman hamsi ve sardalya sürülerinin peşinde olurlar. Ayrıca kabukluların bir çoğu da bu balıkların temel besin maddesidir.

Minekop (kötek) olarak adlandırılan balık ise Umbrina cirrosa olup granyöz gibi bu balık da Sciaenidae familyası mensubudur. Alt çenesinde küçük bir bıyığa sahip olan bu balığın vücudu iri pullarla kaplıdır. Bazı bölgelerde karakulak diye de bilinir.

Minekop (kötek) Umbrina cirrosa
Minekop (kötek) Umbrina cirrosa

Minekop, kıyı sularının kayalık ve kumluk diplerinde, gençleri nehir ağızlarında gezinir ve çoğunlukla omurgasız canlılarla beslenir. Kayıt altına alınmış en uzun minekop 73 cm olsa da ortalama 40 cm civarında uzunluğa sahip olduğunu söylemek mümkündür.

Minekop (kötek) balığı için söz edilebilecek en ilginç detay, halk arasında özellikle böbrek taşı başta olmak üzere bir çok hastalığa iyi geldiği söylenen, baş kısmında gözlerin arkasında yer alan, minekop taşı olarak bilinen iki adet taşın varlığıdır. Tıbbi olarak ne anlam ifade ettiği konusuna hiç girmeden  bu bilgiyi de paylaşmış olalım.

Yukarıda açıkça ifade edildiği gibi bu iki balık aynı ailenin mensubu olsalar da hem şekil, hem boy pos hem de yeme içme alışkanlıkları ile biri birinden oldukça farklı balıklardır. Meraklılarına duyurulur…

Foto: www.fishbase.org

2 yorum

  1. Merhaba, markette satılan kaya levreğine “eşkina” dedim am satıcılar buna minekop veya granyöz denir diye cevapladılar. Eşkina ve granyözün farklı balıklar olduğunu uzun zamandır biliyordum. Bilgilerimi doğrulamış olduğunuz için teşekkür ederim.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.