HAMSİ HAKKINDA BİLİNMEYENLER

Hamsi hakkında bilinmeyenler, hamsi hakkında her şey, hamsi nasıl bir balıktır, hamsinin besin değeri, hamsi nedir, hamsi en çok nerede avlanır

Hamsi www.ucuzucuzenucuz.comHamsi hakkında bilinmeyenler dediğimizde birçok kişi nesi var bunun bilinmeyecek deyip hamsi hakkında bildiklerini sıralamaya başlayacaktır. Bir ölçüde haklıdır da elbette ancak hamsi hakkında bilinenler kadar bilinmeyenler de vardır.

Hamsi, Engraulidae familyasına ait bir balıktır ve İngilizce anchovy (European anchovy) olarak adlandırılır. Engraulis encrasicolus olan Latince adı 1758’de Linnaeus tarafından kayıt altına alınmıştır.

Vücudu iğ şeklinde yanlarda çok hafif yassılaşmış olarak görünür. Sırt tarafta renk koyu siyah ve alt tarafa doğru grileşen bir görünüme sahiptir. Maksimum boyu 20 cm olarak bildirilmiş olsa da ortalama 13,5 cm boya sahiptir. 5 yaşına kadar yaşadığı rapor edilmiş bulunan hamsi 9-14 cm aralığında eşeysel olgunluğa ulaşmaktadır. Ülkemizde yasal olarak izin verilen hamsi boyu 11 cm olup eşeysel olgunluk sınırının zaman zaman altında kaldığı bu veriler ışığında ifade edilebilir.

Büyük sürüler halinde dolaşır ve oldukça geniş bir tuzluluk toleransına sahiptir. 5-41 ppt tuzluluk değerleri arasında yaşayabildiğine dair kayıtlar mevcuttur. Çoğunlukla sıcak aylarda yumurtlar ve bu çoğu zaman kuzey yarım kürede nisan ayı ve sonrası anlamına gelir. Soğuk kuzey suları yerine ılıman sular üreme için daha elverişli olmaktadır. Pelajik olan yumurtalar suyun üst 50 metrelik bölümünde yüzer halde bulunur. Genellikle 24-65 saat arasında oval (eliptik) yumurtalardan larvalar çıkar.

Hamsi sürülerinin besinleri genellikle planktonik organizmalardır. Ancak kendisi de çok sayıda balık türünün en önemli besini konumunda bulunur.

Yazının başlığı hamsi hakkında bilinmeyenler olduğuna göre bazı sansasyonel bilgileri de vermenin zamanı gelmiş demektir. Hamsi, Karadeniz Bölgesinde çok miktarda avlanıp tüketilir ve bu bölgenin milli balığı ve milli yemeği haline gelmiştir. Adına şarkılar türküler söylenir ve gerçekten de bölge halkının her anlamda yaşamına damga vuracak bir yere sahiptir.

Bölgede yarattığı katma değer ile sadece mutfak kültürünün değil birçok ekonomik ve yaşamsal faaliyetin orta yerinde bulunur. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre ülkemizde açık ara en çok avlanan ve en çok tüketilen balık türü hamsidir. Toplam avcılık ve balık tüketimimizin yarıdan fazlasını hamsi oluşturur. Öyle ki, bu verilere göre 2013 yılında avlanan toplam deniz balığı miktarı 295,167 ton iken bunun 179,615 tonu hamsidir. Bu da oransal olarak %60’dan daha fazla miktarın sadece hamsiden oluştuğunun en net göstergesi olmaktadır.

Çok çeşitli tüketim ve değerlendirme şekilleri bulunan hamsinin önemli bir bölümü taze olarak tüketilirken konserve gibi başka usullerle de tüketime sunulmaktadır. Ancak avlanan hamsilerin çok büyük bir kısmı balık unu fabrikalarına gönderilmekte ve balık unu olarak değerlendirilmektedir.

Hamsinin önemi ve değeri bu kadar yüksek iken balığı millileştirmemizde biraz problem var gibi görünüyor dersek asıl büyük sürprizi yapmış oluruz diye düşünüyoruz. Şöyle ki; Bizim, Karadeniz Bölgesine özgü olarak bildiğimiz hamsi, aslında popülasyonunun pek az bir bölümü ile ülkemiz kıyılarında temsil edilmektedir. Asıl büyük sürüleri ve asıl önemli miktarları Doğu Atlantik’ten Norveç, İngiltere kıyılarına, oradan da Batı Afrika kıyıları boyunca Güney Afrika’ya kadar uzanmaktadır. Kuzey Denizi ve Estonya kıyıları da hamsinin bulunduğu alanlara dâhildir. Cebelitarık Boğazı’ndan Akdeniz, Ege, Karadeniz ve Azak Denizi boyunca da dağılım gösteren hamsinin aşağıdaki resimde görülen dağılım haritasına baktığınızda ne anlatmaya çalıştığımız çok daha iyi anlaşılacaktır.

Hamsi Dağılım Haritası
Hamsi Dağılım Haritası

Kendisi küçük ama ekonomik değeri büyük olan bu balığın endüstriyel balıkçılığın kocaman dişlileri arasında sıkışıp yok olma tehlikesini göz ardı etmemek gerekmektedir. Dağılım gösterdiği tüm alanlarda olduğu gibi ülkemizde de çok büyük gırgır tekneleri ile yoğun bir şekilde avlanmakta ve özellikle Karadeniz Bölgesinde yoğunlaşan balık unu fabrikalarına hammadde olmaktadır.

Tüm balık türlerinde olduğu gibi hamsi için de yoğun av baskısı önemli bir tehdit olmayı sürdürmektedir. Giderek azalan balık türleri ve av baskısı konusuna ait detayları anlattığımız Balık Üretimi Sos Veriyor başlıklı yazımızı okumanızı ve bu konuya duyarlı vatandaşlar olarak sesimizi yükseltmeyi öneriyoruz.

Hamsinin bilinmeyen yönlerinin yanı sıra bilinen bir tüketim şekline ait Hamsi Buğulama tarifi konusunu tavsiye edelim ve yazımıza noktayı lezzet ile koyalım.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.