HAZİRAN AYINDA HANGİ BALIK YENİR

Karagöz (Diplodus vulgaris)

Haziran ayında hangi balık yenir sorusuna cevap bulmak oldukça zordur. Çünkü hem balıkların av baskısı sonucu varlıkları son derece azalmıştır. Hem de üreme dönemleri nedeniyle bir çok göçmen tür av verdikleri bölgeleri terk etmiştir.

Bu sebeplere genel av yasaklarını da eklediğinizde balık tüketimi açısından oldukça kısır bir döneme girdiğimizi söylemek yerinde olur.

Ancak bu durum balık yemenin imkansız olduğu anlamına gelmez. Hatta özellikle yaz aylarında tüketilen sardalya gibi balıklar son derece lezzetlidir. Asıl yağlı dönemi için temmuz, ağustos aylarını beklemek gerekse de, haziran ayı da sardalya yemek için oldukça uygundur. Sardalya için ızgara, tek geçilmesi gereken pişirme yöntemidir. Yanına bol bir salata ile mükemmel bir protein ve omega 3 kaynağı içeren sofrayı hazırlamış olursunuz.

Karagöz (Diplodus vulgaris)
Karagöz (Diplodus vulgaris)

Haziran ayı için akya, barbunya ve karagöz balıkları da oldukça uygun alternatifler olarak karşımıza çıkar.

Deniz balığı mı çiftlik balığı mı diye tereddüt edenler, bu yazıyı okuyarak kafalarındaki tereddütleri bir ölçüde giderebilir. Bizce, avcılık ile elde edilen balıkların en sınırlı olduğu bu mevsimde çipura, levrek, alabalık gibi yetiştiricilik yoluyla elde edilen balıklar gönül rahatlığı ile tüketilebilir.

Önemli olan son derece vazgeçilmez bir besin kaynağı olan balıktan yaz aylarında da olsa uzak kalmamak ve her yaştan insanın bu besin ögelerine ulaşmasını sağlamaktır.

Bol bol balık bol bol sağlık… Afiyet olsun.

Foto: www.fishbase.org

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.