GENEL,  WORDPRESS VE HTML KODLARI

HTML ÖGELERİ

HTML www.ucuzucuzenucuz.comHTML dökümanları, HTML öğeleri kullanılarak oluşturulur ve bize metin dosyası olarak görünürler. HTML öğeleri de HTML etiketleri kullanılarak oluşturulur.

<  > karakterleri grup parantezleridir (angle brackets) ve tüm etiketler bu iki karakter ile sınırlanır. HTML etiketleri başlama etiketi ve bitiş etiketi olmak üzere çift kullanılır. Başlama ve bitiş etiketleri arasındaki her şey öğe içeriği (element contents) olarak adlandırılır.

HTML etiketleri büyük küçük harfe duyarlı değildir. Yani temelde <b> ve <B> aynı görevi görür. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken nokta, Türkçe karakterler olan “İ” ve “ı” harflerinin bu durumun dışında olduğudur.

Her ne kadar büyük ve küçük harf duyarlılığı yoksa da web standartları açısından küçük harf kullanılması gerekir. World Wide Web Consortium (W3C) HTML 4 versiyonu ile birlikte küçük harf kullanılmasını önermektedir.

Aşağıda örnek bir HTML öğesi bulunmaktadır. <b> ile başlayıp </b> ile biten etiketin arasında yer alan metnin koyu gösterileceği ifade edilmektedir. Önceki yazıda ifade edildiği gibi örneğin <html> ile başlayıp  </html> ile bitiyor olduğuna dikkat edin. Bu iki etiketin arasındaki metnin bir HTML dosyası olduğunu ifade etmektedir.

<html>
<head>
<title>Sayfa Başlığı</title>
</head>
<body>
Bu sayfa ilk hazırladığım sayfa <b>Bu metin koyu olacak</b>
</body>
</html>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.