HTML TASARIM – TABLOLAR

HTML ile sayfa tasarımında en çok kullanılan yöntem tablolardır. Kullanılan kod yapısı sayesinde sayfanın bu kısmı gazete gibi iki sütuna ayrılmıştır. Bu yazıda da gördüğünüz gibi burada sol ve sağ tarafta iki sütun bulunmaktadır.Bu metin, sol taraftaki sütunda görüntülenmektedir. HTML dilinde <table> komutu ile bir sayfayı iki ayrı sütuna bölmek mümkündür.Tabloları kullanmanın asıl önemi border özelliği sıfır yapıldığında ortaya çıkar. Kenarlık kullanıcılar tarafından görülmez ama sayfa istediğiniz gibi iki sütun halinde görüntülenmektedir.

HTML www.ucuzucuzenucuz.comHizmette sınır yok… Nasıl oluyor da oluyor diyenler için açıklama hemen burada.

Aşağıdaki kodu bir metin editörüne yazıp tarayıcıda görüntüleyin. Siz de yukarıdaki gibi iki sütunlu bir yapı elde etmiş olacaksınız.

<html>
<tbody>

<table border=”0″ width=”100%” cellpadding=”7″>

<tr>

<td width=”50%” valign=”top”>
Bu metin sol taraftaki sütunda. Bu metin sol taraftaki sütunda. Bu metin sol taraftaki sütunda. Bu metin sol taraftaki sütunda. Bu metin sol taraftaki sütunda. Bu metin sol taraftaki sütunda. Bu metin sol taraftaki sütunda.
</td>

<td width=”50%” valign=”top”>
Bu metin de sağdaki sütunda. Bu metin de sağdaki sütunda. Bu metin de sağdaki sütunda. Bu metin de sağdaki sütunda. Bu metin de sağdaki sütunda. Bu metin de sağdaki sütunda. Bu metin de sağdaki sütunda. Bu metin de sağdaki sütunda.
</td>

</tr>
</table>

</tbody>
</html>

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.