HUMUS (HUMMUS) YEMEĞİ

Humus (Hummus)

Arap kültüründen bir esinti olarak mutfağımıza girmiş bulunan humus (hummus) bir çok lokantada meze olarak menüde yer alırken güneyde, özellikle de Tarsus’ta başlı başına bir yemek olarak karşımıza çıkar.

Arapça nohut anlamına gelen hummus, aslında Ortadoğunun bir çok ülkesinde bizdekine benzer bir şekilde menülerde yer tutar. Kimi yerde bir atıştırmalık iken kimi yerde meze kimi yerde de tam bir öğün teşkil edecek yemek şeklinde algılanır ve buna uygun olarak servis edilir. Vejeteryan beslenmenin yaygınlaşması ile birlikte, içerdiği yüksek besin değeri, onu daha fazla ön plana çıkarmış ve artık Avrupa ve Amerika’da da bilinirliği giderek artan bir seyir izler hale gelmiştir.

Biz burada size Tarsus‘ta yaygın olarak bilinen ve tüketilen şekline ait bir tarif vereceğiz. Ancak öncelikle bazı bilgileri ve uyarıları tariften önce vermek gerekir diye düşünüyoruz.

Tarsus‘ta yıllardan beri humus yapımında dövme bakırdan imal edilmiş havan benzeri büyük kaplar kullanılmaktadır. Haşlanmış ve kabuğundan ayrılmış nohut bu kabın içine konularak ahşap tokmaklar ile ezilerek püre haline getirilir. Ancak bu kabın bir evde olması ihtimali pek bulunmadığından, haşlanmış nohutun ezilmesi ile ilgili işlemi öncelikle bir kevgirden geçirerek yapmanızı tavsiye ederiz. Bunun da mümkün olmadığı veya daha kolay, daha pratik olması istenen durumlarda bir robottan da yararlanabilirsiniz.

Bu üç seçeneğin sonunda elde edeceğiniz humusun biri birinden oldukça farklı kıvamda ve dirilikte olması da kaçınılmazdır.

Sözü çok uzattık, tarife geçmekte oldukça geciktik. Bu nedenle hemen 5 porsiyon için gereken malzeme listesini verelim.

 • 500 gr bir gece önceden ıslanmış nohut

  Humus (Hummus)
  Humus (Hummus)
 • 1 su bardağı tahin
 • 3 diş sarımsak
 • 1 tatlı kaşığı çekilmiş kimyon
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 limon
 • 1 çorba kaşığı tereyağı
 • İsteğe bağlı olarak pastırma
 • Süslemek için sumak, toz kırmızı biber, kimyon ve ince kıyılmış maydanoz.

Islanarak iyice şişmesi sağlanmış nohut, kabukları kolayca ayrılır hale gelinceye kadar pişirilir. Kabukları ayıklanarak haşlama suyu ile birlikte bir kaba alınır. Bir kase kadarı süslemede kullanmak amacıyla ayrılarak yukarıda anlatılan yöntemlerden birisi ile ezilerek püre haline getirilir. Nohutun haşlama suyu kıvamının belirlenmesi için isteğe göre eklenir. İçerisine iyice ezilmiş sarımsaklar, kimyon, tuz ve tahin ilave edilerek bir macun kıvamına gelene kadar karıştırılır. Karışıma bir limonun suyu ilave edilerek karıştırma işlemine devam edilir. Limon suyu eklendiğinde karışımın kıvamı ve yapısı biraz değişir gibi olsa da karıştırmaya devam ettikçe yeniden önceki durumuna dönüşür.

Böylelikle humus harcımız hazır hale gelmiştir. İstenen büyüklükte porsiyonlar olacak şekilde tabaklara alınır. Tabakların yayvan olup harcın iyice serilmesi tercih edilmelidir.

Tabakların üzerine tane nohut, toz kırmızı biber, sumak, kimyon ve maydanoz serpiştirilerek süslenir.

Bir tavaya tereyağı konur orta ateş üzerine alınır. Yağ eritilir. Arzu ediliyorsa istenen miktarda pastırma yağa ilave edilir. Yağı çok yakmadan ateşten alınarak hazır bekletilen tabaklara yeterince eklenir.

Humus (hummus) Tarsus‘ta yanında genellikle turşu ile servis edilir. Salatalık ve biber turşusu (isteğe bağlı olarak acı biber) çok yakışır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.