İNTERNET SİTENİZİN HIZINI ARTTIRIN

Google Analytics Site Hızı Önerileri

Eğer yavaş çalışıyorsa internet sitenizin hızını arttırın, çünkü bu iyi bir yayıncılık için olmazsa olmaz bir koşuldur. Site hızı hem site ziyaretçileri hem de Google tarafından çok önemsenmekte ve bunun sonucu olarak trafik artmakta veya azalmaktadır.

Şöyle bir düşünün, bir sitenin sayfaları arasında gezinirken tıklamanızın ardından ne kadar süre beklemeye tahammülünüz var? Buradaki bekleme süresine tahammül göstermek pek de mümkün değil. Hepimiz isteriz ki bir sayfaya tıklayınca o sayfa bizi bekletmeden kolaylıkla açılsın.

İyi de bu nasıl olacak derseniz bazı ipuçlarını burada bulabilirsiniz. Bir internet siteniz varsa muhtemelen Google Analytics hesabınız da vardır. Henüz yoksa BURAYI tıklayarak hemen oluşturabilirsiniz.

Hesabınıza girdikten sonra sol tarafta yer alan menüde Davranış sekmesini ve sonra bu sekmenin altından Hız Önerileri sekmesini tıklayın. Hemen sağda en çok ziyaret edilenden başlamak üzere sitenizin sayfalarının sıralandığını göreceksiniz. Bu listenin en sağında yer alan iki sütun, yani Sayfa Hızı Önerileri ve PageSpeed Puanı sütunları bize bu noktada önemli bir kılavuzluk sağlayacaktır.

Google Analytics Site Hızı Önerileri
Google Analytics Site Hızı Önerileri

Sayfa Hızı Önerileri sütununda tıklanabilir durumda hız arttırmaya yarayan önerilerin sayısını görebilirsiniz. Tıkladığınızda bir PageSpeed İnsights test sayfası açılacak ve burada sitenizin o sayfasına ait test sonuçlarını göreceksiniz.

Kırmızıdan sarı ve yeşile yönelen bir skalada sayfanızın durumunu sayısal bir sonuç eşliğinde görecek ve hız arttırıcı önerilerin neler olduğunu en yetkili ağızdan yani sistemin efendisi Google ‘dan öğreneceksiniz.

Test sonucunun “düzeltilmesi gerekiyor” dediklerini acilen yapmanızda Google ile barışık durumda kalmanız açısından büyük fayda var. Sistemin “düzeltmeyi düşünün” diye kibar bir dille uyardıklarını ise yapmak size kalmış gibi görünse de bizce onları da yapsanız hiç de fena olmaz. Başarılı deyip de yeşil listenin altına alığı kriterleriniz ne kadar fazla ise o kadar iyisiniz demektir.

PageSpeed İnsights testinin muhtemelen düzeltilmesini isteyeceği bazı şeylerden de kısaca söz edelim isterseniz. Oluşturmayı önleyen JavaScript ve CSS kodlarını ekranın üst kısmındaki içerikten kaldırın, tarayıcı önbellekleme özelliğinden yararlanın, görünür içeriğe öncelik verin, resimleri optimize edin, sunucu yanıt süresini kısaltın, JavaScript’i küçültün, CSS’yi küçültün gibi önerilerden acil olanlarından başlayarak düzeltmeniz en doğru olanıdır.

Bu önerilerden bazılarını yerine getirmek için kodlama bilginiz olması gerekse de birçok öneriyi basit şekilde halletmeniz de mümkün. Siz en iyisi bir an önce işe koyulun ve site hızı konusunda rakiplerinizde öne çıkmaya bakın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.