KALAMAR NEDİR KALAMAR TAVA NASIL YAPILIR

Kalamar Tava ve Aioli Sos

Kalamar, kalamar nedir, kalamar nasıl yapılır, kalamar tava nasıl yapılır, kalamar nasıl pişirilir, kalamar sosu nasıl hazırlanır, kalamar ile mürekkep balığı aynı mı, kalamar sosu, kalamar tarifi, kalamar tava, kalamar faydaları

Kalamar, kafadan bacaklılar sınıfına ait (cephalopoda) on kollular takımının (decapoda) üyesi olan denizlerde yaşayan bir yumuşakça çeşididir.  Kafa ve gözler vücudun tam ortasında yer alır. Keskin ve gaga benzeri bir ağız yapısının kenarında sıralanan 8 adet kol ve bu kollardan net bir şekilde uzun olan ve dokunaç adı verilen iki adet yapı daha vardır.

Kalamarın en önemli bölümünü manto adı verilen kalın bir kas örtüsünden müteşekkil tabaka oluşturur. Bu tabaka iç organları korumakla görevli olmasının yanı sıra içerisine doldurduğu suyu püskürterek kalamarın su içerisinde ilerlemesini sağlar. Bu yapıyı diğer deniz araçlarına uyarlarsak bunun bir tür su jeti gibi çalıştığını söylemek mümkün olur.

Loligo vulgaris Kalamar Kaynak: tr.wikipedia.com
Loligo vulgaris/Kalamar
Kaynak: tr.wikipedia.com

Ana gövdenin alt tarafında manto boşluğunun iç kısmında oldukça önemli organlar yer alır. Bunlar iki adet solungaç, salgı bezleri ve üreme sistemlerine ait organlardır. Yine mantoda yer alan iki adet üçgen biçimli yüzgeç de bulunur ama bu organlar kalamarın suda hareketini sağlayan asıl organlar değildir. Daha çok yön değiştirme açısından işlev görürler. Manto içerisindeki suyu sıkıştırıp sifon adı verilen bölümden hızla dışarıya fışkırtan bölüm sayesinde kalamar son derece hızlı bir şekilde yüzme kabiliyetini elde etmektedir. Bunu olimpik yüzücülerden üç kat daha hızlı yüzdüğünü söyleyerek açıklayabiliriz.

Kalamarın derisi renk pigmentleri ile kaplanmıştır. Bunun kalamarın yaşamı açsından hayati önemde olduğunu belirtmek gerekir. Ortama göre renk adaptasyonunu sağlayarak hem av olmaktan kurtulur hem de gerektiğinde avlanma sırasında gizlenebilmesini sağlar.

Kalamarın yaşamı için nispeten daha tuzlu suların olması gerekmektedir. Bu nedenle Marmara, Ege ve Akdeniz sularında daha çok bulunur. Kalamarın birçok çeşidi bulunmakla birlikte Türkiye sularında en çok rastlanan türü Loligo vulgaris’tir.

Kalamar ile mürekkep balığı karıştırılıyor olsa da bunların ikisi ayrı türlerdir. Ayrıca ahtapot da yine farklı bir kafadan bacaklı türüdür.

Kalamar Tava ve Kalamar Sosu Nasıl Hazırlanır?

Kalamar Tava ve Aioli Sos
Kalamar Tava ve Aioli Sos

Kalamar tava genellikle dışarıda yenen yemeklerin yanında yenecek bir şey gibi düşünülür. Çünkü çoğu kişi evde denediğinde lastik gibi uzayan ve sertleşmiş kalamarlar ile karşılaşıp bu işten vazgeçmiş durumdadır.

Oysa evde de aynen restoranlardaki gibi çıtır ve yumuşak kalamar tava yapmanız ve lezzetle yemeniz mümkün. Bunun için biraz bilgiye ve emek vermeye ihtiyacınız olacak. Bilgi kısmını biz burada halledeceğiz, siz de emeğini eklediğinizde mükemmel bir kalamar tava yiyeceğinizi biz garanti ediyoruz.

Yapmanız gereken işin birkaç püf noktasını akılda tutmak ve bunları yerine getirmekten ibaret. Birincisi kalamarı hazırlarken vereceğimiz malzeme ile yarım saat yoğurmak ve devamında en az üç saat bekletmek olacaktır.

İkinci püf noktası kalamarı derin kapta, bol yağda ve nispeten yüksek ateşte kızartmanız ve kızartma süresini iki dakikadan fazla tutmamanız olacak.

Bunlara dikkat ettiğinizde sizin yaptığınız kalamar tava da en az dışarıda yedikleriniz kadar güzel olacak. Dışı çıtır çıtır ama içleri sulu ve yumuşak kalamar tava yapmış olmakla herkesi kendinize hayran bırakabilirsiniz. Son derece yararlı olan bu deniz mahsulünü tüketmekle hem hayvansal protein ihtiyacımızı karşılamış oluruz hem de hayvansal yağların zararlı etkilerinden uzak kalmış oluruz.

Kalamar Tava Malzemeleri, Kalamar Tava İçin Gereken Malzemeler

Yarım kilo temizlenmiş ve halka doğranmış kalamar

2 çay kaşığı karbonat

1 tatlı kaşığı toz şeker

1 limon

Tuz

1 su bardağı süt

Un

Kalamar Nasıl Marine Edilir?

Marinasyon işlemi için kalamarları öncelikle yıkayıp iyice süzerek işe başlayın. Derin bir kapta üzerine karbonat, limon suyu ve şekeri ekleyerek yoğurmaya başlayın. Yoğurdukça köpürecektir bunun için endişelenmeyin. Bu işlemi mümkünse yarım saat ama en azından yirmi dakika sürdürmeniz olumlu sonuç almanız için son derece önemli. Sıkıcı gibi görünse de yerken iyi ki böyle yapmışım diyeceksiniz.

Bu işlemin ardından bir su bardağı sütü kaba ilave ederek buzdolabına kaldırın. En az üç saat burada bekletin. Bu işlemlerin tamamlanması için gereken süreleri göz önüne alarak işe başladığınızda en sağlıklı sonucu elde edersiniz.

Bekleme süresinin ardından dolaptan çıkardığınız kalamarları bir süzgeç yardımı ile süzün ama kesinlikle yıkamayın. Bir kabın içerisinde un ile tuzu iyice karıştırın kalamarları bu karışıma bulayarak kızgın yağ ile dolu kaba atın. Kalamarı attığınızda yağın ısısı düşeceğinden hepsini bir kerede atmamaya dikkat edin aksi halde fazla soğuyan yağı kalamar içine çeker ve tatsız olur. Maksimum iki dakika sonra kalamarı tavadan alın ve bir kâğıt havlu serdiğiniz tabağa alın, bir süre yağının süzülmesini bekleyin.

Bundan sonra nasıl süsleyeceğiniz ve nasıl servis edeceğiniz konusu tamamen size kalmış, dilediğiniz gibi yapabilirsiniz.

Kalamar Sosu Yapımı, Aioli Sos, Kalamar Sosu Nasıl Yapılır?

Çıtır çıtır pişmiş bir kalamar tava ile mükemmel bir sos olması son derece önemlidir ve bu ikili büyük bir uyum sağlar. Çoğu yerde Aioli Sos olarak karşımıza çıkacak bu sosun tarifini sizlere verelim.

Kalamar Sosu (Aioli Sos) İçin Gereken Malzemeler

1 bardak mayonez

1 çorba kaşığı zeytinyağı

5 diş dövülmüş sarımsak

1 limon suyu

1 tatlı kaşığı pul biber

1 tatlı kaşığı karabiber

Tuz

Tüm malzemeleri karıştırmaya uygun bir kabın içerisine alarak uzun uzun karıştırın ve oda sıcaklığında 20 dakika dinlendirin. Yapmanız gerekenin hepsi bu kadar. Şaşırtıcı değil mi?

Kalamar tava artık lezzetle yenebilir durumda, afiyet olsun.

2 yorum

    • Öncelikle ilginize teşekkür ederiz. Ancak bizim tarifimizde ekmek yer almıyor maalesef. Ancak lezzeti konusunda iddialıyız. Mutlaka denemenizi öneriyoruz. Teşekkürlerimizle…

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.