KALKAN BALIĞI

Kalkan Balığı

Kalkan balığı… Deniz tabanının tembel sakini, balık tezgâhlarının gösterişli ve pahalı bireyi… Balıkçıların hayal kahramanı, lezzetli sofraların baş aktörü…

Görünümünün benzerliğinden dolayı dilimize kalkan balığı olarak yerleşen bu balığın İngilizce adı turbot, Latincesi ise Scophthalmus maximus’tur. Gözleri vücudunun sol tarafında yer alır ve diğer yanının üzerinde yatay bir şekilde deniz tabanında yatar.

Atlas Okyanusunun doğu kıyılarında, özellikle kuzeyde yer alan bölgelerde yaygın olarak bulunur. Akdeniz, Ege, Marmara ve Karadeniz kıyılarında genellikle 70 metre derinliklere kadar olan deniz tabanlarında yaşar.

Kalkan Balığı
Kalkan Balığı

Aşırı ve bilinçsiz avlanma sonucunda ülkemiz kıyılarındaki varlığı oldukça azalmış bir durumdadır. Karadeniz’de Romanya ve Ukrayna kıyılarında daha çok avlanmakta ve maalesef çoğunlukla bu ülkelerden ithal edilen kalkan balığı tezgâhlarımızı süslemektedir.

Kalkan balığı, küçük balıklar, yengeçler ve diğer küçük deniz canlıları ile beslenen et obur bir balıktır. 25 yaşına kadar yaşadığı bildirilmiştir. Kayıt altına alınmış 1 metreyi bulan boyda kalkan balığı bulunsa da boyu genelde 50-70 cm civarındadır. Maksimum ağırlık kaydı 25 kg’dır ancak genelde 5-7 kg civarındaki balıklar büyük olarak nitelenir.

Üreme yaşı genelde 5 yaş civarındadır ve dişi balıklar 10-15 milyon yumurta döker. Her balıkta olduğu gibi ülkemizdeki sayısı ve yaşam alanları ciddi bir tehdit altında olan kalkan balığı için de av yasaklarına uymak son derece önemlidir. Üreme çağına gelmeden, küçük boyda iken avlanan balıklar satın alınmamalıdır. Ülkemizde yasal olarak 45 cm’den küçük kalkanların avlanması, alınması ve satılması yasaktır. Ayrıca 15 nisan ile 15 haziran tarihleri arasında üreme dönemi olması nedeniyle hangi boyda olursa olsun avlanması yasaktır.

Kalkan Balığı
Kalkan Balığı

Sırt kısmında bulunan düğme benzeri yapıların çiğken ayıklanmasını önerenler olduğu gibi ayıklanmadan pişirilmesi ve düğmelerin yerken çıkarılmasını tavsiye edenler de bulunmaktadır. Ancak biz bu noktada müdahil olmak yerine kararı yiyecek olanların vermesinin en doğru olanı olduğuna inanıyoruz. Çoğunlukla tavada pişirilse de hafif ateşte ızgara yapılması da son derece iyi bir pişirme yöntemidir. Kış ayları, özellikle ocak, şubat ve mart ayları en lezzetli olduğu zaman dilimidir.

Kalkan balığı çok yağlı bir balık olmamakla birlikte son derece lezzetli bir balık olarak bilinir. Kılçıksız ve beyaz etli bir balıktır. Avlanmasındaki güçlükler, az bulunurluk gibi sebepler dolayısıyla fiyatı oldukça pahalı olup geniş halk kesimlerine çoğu zaman hitap etmez. Ancak imkân bulanlar için çok iyi bir seçenek olarak değerlendirilebilir. Hangi ayda hangi balık yenir sorusunun en doğru cevabını sayfalarımızda bulabilirsiniz.

Foto: www.fishbase.org

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.