KAR

Beyaz bir örtü gibi dünyanın üzerine örtülür kış geldiğinde. Beyazlığı ile temizliği sembolize eder çoğu zaman. Onun gibi olduğu söylenir bir şeyin temizliği, paklığı vurgulanacaksa. Sevimli bir algı oluşturur genellikle. Veya sevimli şeyler onunla ifade edilir.

Kardan söz ediyorum. Sevimli değil midir mesela burnunda kocaman bir havuçla kardan adam? Temiz çamaşır için kar gibi benzetmesi yapılmaz mı? Bir yumuşaklık ifadesine karşılık gelmez mi zaman zaman?

Genel olarak böyle olumlu ifadelerle anılan, kimileri için bir tatil ve eğlence anlamına gelen kar, diğer yanıyla soğuğun, zor koşulların, sertliğin ve hatta çaresizliğin ifadesidir.

Yukarıdaki fotoğraf 1 Şubat 2012 günü İstanbul’da çekildi. O günler İstanbul ve İstanbullu için çok da kolay geçmemişti. Ardından bahar ve yaz geçti, o günler unutulur gibi oldu. Ama kış yine kapıya dayandı. Bu kış da aynı şekilde kar yağar mı İstanbul’a bilinmez ama kışın etkin bir şekilde hüküm sürdüğü çoğu yerde bir çok insana her zaman olduğu gibi soğuk yüzünü ve hatta zalimliğini gösterecek.

Karın karanlık, sevimsiz ve siyah yüzünün sizlerden uzak olması dileğiyle…

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.