KASIM AYINDA HANGİ BALIK YENİR

Hamsi www.ucuzucuzenucuz.comKasım ayında hangi balık yenir sorusuna cevap vermek için iyi bir ay Kasım ayı. Balıkçılar da balık severler de bayram eder bu ayda. Hemen her tür balığın bolca bulunduğu ve dolayısıyla ucuz olduğu kasım ayında fırsatları kaçırmadan bol bol balık yemenizi tavsiye ederiz.

Balıkçı tezgahına balık almak üzere yaklaştığınızda seçim yapmak gerçekten güçleşir bu ayda. Bu zorlu seçime yardımcı olmak adına ilk tavsiyemiz hamsi olacak. Diğer balıklar bir yana hamsi bir yana diyenlerdenseniz artık hamsinin tam zamanıdır. Havalar ve sular soğumuş hamsi yeterince yağlanmıştır artık. İsteyen tava yapar isteyen şahane bir hamsi buğulama ile sofralara ve midelere bayram yaptırır. Hamsi ayıklanırken ortasından kılçığını tamamen alıp iç yüzleri birbirine bakacak şekilde yapıştırarak hamsi kuşu yapmayı da deneyebilirsiniz ki şiddetle tavsiye edilir.

Son yıllarda bulmak epeyce zor olsa da bu ay tam da lüferin zamanı. Nerede o eski kofanalar, lüferler diyebilirsiniz. Ama hiçbirisi olmazsa sarıkanat ve çinekop da lüfer severlerin damaklarına hitap edecektir. Burada bir hususa özellikle vurgu yapmak gerekir. 20 cm’den daha küçük olan lüferlerin daha doğru ifade ile çinekopların avlanması ve satılması aslında yasak. Lütfen balık alırken buna dikkat edelim, gelecek nesillerin de bu balıklara ulaşabilmesinin tek yolu maalesef bu.

Lüfer, ızgara yapılabileceği gibi tavada ve buğulama olarak da zevkle yenir. Hatta dilerseniz çeşitli garnitürler ekleyerek fırında da yapabilirsiniz. Uygun fiyata bulduğunuzda kesinlikle kaçırmamanız tavsiye olunur.

Kasım ayında tekir balığı da iyi bir alternatiftir. Tekir, pembe rengi ve kendine özgü çamurumsu kokusu ve tadı ile bazılarına sevimli görünmese de gevrek etli ve son derece lezzetli bir balıktır. Tekir, en yağlı olduğu bu mevsimde çoğunlukla tava yapılarak yenir.

Kasım ayında yenecek balıklardan biri de mezgittir. Mezgit yumuşak ve beyaz eti ile çoğu kişinin en beğendiği balık türüdür. Kılçıksız, kolay ayıklanan yapısı, çok baskın olmayan kokusu ve tadı ile çocukların da zevkle yiyeceği bir balıktır. Tava olarak tüketimi yaygın olmakla birlikte kiremitte sebzeli olarak yapıldığında da çok iyi sonuçlar verir.

Bunların dışında çipura da kaçırmamanızı önereceğimiz bir başka balık olacak. Ayrıca iskorpit ve kırlangıç balıkları da kasım ayı için çok uygun balık alternatifleridir. İspendek, karagöz, kefal de meraklısına ve uygun pişirme yöntemleriyle tavsiye edilir.

Sağlıklı bir yaşam için bol balık tüketin. Afiyet olsun…

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.