KEFAL BALIĞI

Kefal Balığı ve Türleri

Kefal
Kefal Balığı

Kefal balığı, has kefal, sarıkulak kefal, Amuderya kefali, altınbaş kefal, mavi kefal, topan kefal,  gibi birçok türün genel ve ortak adıdır. Mugilidae familyası üyesi olan bu türler genel olarak biri birine çok benzer ve küçük farklarla ayrılır.

Vücutları başa kadar uzanan iri pullarla tamamen örtülüdür. Yandan hafifçe basık olsa da genelde yuvarlak bir vücuda sahiptirler. Birçoğu dişsiz olup pek azında gelişmemiş dişlere rastlanır.

Yanal çizgiye sahip olmayan kefal balığı, sırtında biri birinden oldukça uzak sayılabilecek iki dorsal yüzgeç bulundurur.

Kefal balığı çoğunlukla alglerle beslenir ve bazıları küçük zooplanktonları da yer. Sürü halinde ve kimi zaman sığ sularda dolaşır.

Özellikle haliç ve nehir ağızları kefal balıklarının sıklıkla bulunduğu yerlerdendir. 3-4 yaşında üreme olgunluğuna gelen kefal balığı, denize 1-2,5 milyon arasında yumurta bırakır. Yaşam döngüsü içerisinde kimi zaman bir tatlı su fazı bulunsa da birçok birey için bu bir zorunluluk teşkil etmez.

Kefal balığı için bugüne dek bildirilen maksimum boy 120 cm ve maksimum ağırlık 12 kg’dır. Ortalama boy genellikle 40-50 cm olarak kabul edilir. 16 yaşına kadar yaşamış olan kefal balığı türünün en yaşlısına örnek olarak rapor edilmiştir.

Bu arada yine balıkların yasal avlanma boyundan söz etmeyi ihmal etmeyelim. Ülkemizde Amuderya kefali (Mugil Soiuy) için yasal avlanabilir boy 35 cm, has kefal (Mugil cephalus) ve sarıkulak kefal (Liza aurata) için yasal avlanabilir boy ise 30 cm’dir. Diğer tüm kefal türleri için asgari boy 20 cm olarak belirlenmiştir.

Hangi balık olursa olsun balıkların en küçük avlanma boylarına dikkat etmek, küçük boyda balıkları avlamamak ve tüketmemek hepimizin ortak sorumluluğu ve gelecek nesillere balık bırakabilmenin yegâne yoludur.

Kefal Yenir mi?

Evet, birçok kişi için kefal balığı yenip yenmeyeceği tartışmalı bir balıktır. Bunun sebebi kefal balığının biyolojisi ve yaşam koşulları ile ilgilidir. Su kalitesi ve kirlilik kriterlerine toleransı çok yüksek olması nedeniyle kirlilik düzeyi yüksek sularda beslenmesi çoğu zaman kötü bir koku içermesine neden olur. Organik ve inorganik kirlilik koşullarına gösterdiği yüksek direnç ve bu seviyelerde sağladığı adaptasyon insanların bu balıkla ilgili kötü deneyimler biriktirmesine neden olmuştur. Kirliliğin yüksek olduğu atık su deşarjları, liman içleri gibi bölgelerde çok miktarda bulunsa da buralara yakın bölgelerde avlanmış balıklar hem kötü kokar hem de sağlık açısından ciddi riskleri bünyesinde bulundurur.

Ancak tüm bu anlatılanlara inat kefal balığı yenir ve çok da lezzetlidir. Yapılması gereken şey balığı güvenilen bir yerden almak ve açık denizden tutulmuş olanını tercih etmek olmaktadır. Bunu sağlayabiliyorsanız mükemmel bir balık ziyafeti sizi bekliyor demektir. Kefal, beyaz etli ve son derece lezzetli bir balıktır.

Ocak Ayında Hangi Balık Yenir başlıklı yazımızda da belirttiğimiz üzere kış aylarında son derece lezzetli bir dönemdedir. Güven duyabileceğiniz bir yerden alacağınız kefal balığı hiç ummadığınız bir lezzetle sizi baş başa bırakabilir. Yeter ki doğru balığı doğru yöntemle pişirin ve uygun bir şekilde servis edin.

Dilerseniz Balık Nasıl Pişirilmeli başlıklı yazımızı okuyarak sağlıklı ama aynı zamanda lezzetli balık yemekleri yapma konusunda önemli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Foto: www.fishbase.org

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.