KILIÇ BALIĞI VE KILIÇ ŞİŞ

Kılıç Balığı (Swordfish) (Xiphias gladius) Gökova/Türkiye

Kılıç balığı ve kılıç şiş… İki doğa harikası bir arada. Kılıç balığı, üst çenesinin uzayarak aldığı kılıç şekli ile tanınan ve tek ilginç özelliği bundan ibaret olmayan denizlerin sıra dışı canlılarından birisidir. Göz yapısı ve görme fonksiyonundaki ayrıntılar, onun kılıç şeklindeki çenesinden çok daha ilginç ve olağanüstü olmasını sağlar.

Kaslarından gözlerine ısı aktarımı sağlayan bir yapı sayesinde kılıç balığı, derin ve soğuk denizlerde bile son derece yüksek bir görme kabiliyetine sahip olmaktadır. Soğuk ortamda hareketli nesneleri görebilmenin yolu, soğukkanlı canlılarda gözlere ilave ısı temin edebilmekle mümkün olmaktadır. Kılıç balığı da bu işlevi göz ısısını 25 derecelere çıkarabilmekle sağlamaktadır. Görme fonksiyonu için gereken tüm kimyasal olaylar bu ısı derecesinde kolaylıkla oluşabilmekte ve böylelikle müthiş bir avantaj elde edilmektedir. Derin ve soğuk suların az ışıklı hatta karanlık denilebilecek ortamlarında görme yeteneği demek, aynı zamanda mükemmel bir avcılık anlamına da gelmektedir. Saatte 60-70 kilometre hızla giderken avı fark etmek ve ona hamle yapmak, son derece gelişmiş bir görme kabiliyetinin sağladığı avantajla mümkün olmaktadır.

Kılıç Balığı (Swordfish) (Xiphias gladius) Gökova/Türkiye
Kılıç Balığı (Swordfish)
(Xiphias gladius)
Gökova/Türkiye

Kılıç balığının hızından söz etmişken onun saatte 120 kilometreye ulaşabilen bir hız canavarı olduğunu da eklemek gerekir. Su gibi sürtünme direncinin yüksek olduğu bir ortamda bu hıza ulaşabilmenin ne kadar büyük bir marifet olduğunu anlamak için uzun uzadıya düşünmeye pek de gerek yoktur. Mürekkep balıklarından hamsi ve sardalya sürülerine kadar bu hızdan kaçabilecek canlıya pek rastlanmaz.

Kılıç Balığı (Swordfish) (Xiphias gladius) Balearic Island/Spain
Kılıç Balığı (Swordfish)
(Xiphias gladius)
Balearic Island/Spain

Neredeyse tüm dünya denizlerinde var olan kılıç balığı namı-ı diğer swordfish, ortalama olarak 3 metre civarında bir boya sahiptir. Bugüne kadar tespit edilen en uzun boy 4.55 m olarak kayıt altına alınmıştır. En ağır olan ise 650 kg olarak tespit edilmiş bulunmaktadır. Yaz aylarında serin ve nispeten soğuk sulara yönelse de kış aylarında yeniden ılıman sulara dönüş yapar. Uskumrudan kabuklu ve kalamara, sardalyadan ringaya ve gümüşe birçok sucul canlı, kılıç balığı için önemli besin maddeleridir. Taze ve dondurulmuş olarak tüketilebilen ve ayrıca işlenerek çok geniş bir kesime hitap edebilen kılıç balığı, ekonomik değeri son derece yüksek bir balıktır.

Kılıç balığı denince artık bir efsane haline gelen ve ilk olarak akla gelen kılıç şiş, ihmal edilmeden anlatılması gereken bir pişirme yöntemi olarak öne çıkmaktadır. Balığın en yağlı ve tüketime en uygun olduğu ağustos, eylül, ekim ve kasım aylarında yapıldığında en iyi sonuç veren kılıç şiş son derece leziz bir sofranın baş unsuru olmaktadır. Diğer aylarda ise tava ve buğulama yaparak bu şahane lezzetten istifade etmek mümkündür. Buğulama seçeneği balığın yağlı olduğu dönem için de ayrı bir seçenek olarak göz önünde bulundurulmalıdır. Yağlı döneminde de buğulama şahane olur. En doğru balık pişirme yöntemleri için BALIK NASIL PİŞİRİLMELİ başlıklı yazıyı okumanızı tavsiye ederiz.

Kılıç Şiş
Kılıç Şiş

Kılıç şiş yapmak için kılıç balığı filetolarını iri küpler halinde keserek işe başlamak gerekir. Burada miktar tarifine girmeden devam etmek ve miktarı herkesin kendi koşuluna göre ayarlamasını önermek istiyoruz. Doğranmış olan balıkları halis zeytinyağı, kekik, defne, tuz, domates rendesi ve limon suyundan oluşan karışıma yatırıp en az 5-6 saat bekletmek mükemmel bir sonuç için ilk yapılması gereken işlem olarak öne çıkmaktadır. Marinasyon işlemi ne kadar iyi yapılırsa alınacak sonuç o kadar iyi ve güzel olur.

Yeterli süre beklendikten sonra balık parçaları, aralarına birer adet domates, biber, defne yaprağı ve limon dilimi ilave edilerek şişe dizilir. Kılıç şiş yapmanın bir başka püf noktası da ızgaranın çok yüksek ısıda olmamasına dikkat etmektir. Aşırı ısıya ve aleve maruz kalmaksızın ağır ağır pişirilmeli ve balıklar suyunu tamamen kaybetmeden servis edilmelidir. Pişirme sırasında balığın kuruduğu izlenimi oluşursa bir fırça veya bir kaşık yardımıyla marine sosundan etlerin üzerine sürülebilir. Uygun zamanda ve uygun yöntemlerle yapıldığında kılıç şiş, son derece lezzetli ve son derece sıra dışı bir yemek olmaktadır.

Kılıç Balığı Foto: www.fishbase.org

Kılıç Şiş Foto: www.cnnturk.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.