KOKUSUZ BALIK PİŞİRME

Kokusuz Balık PişirmeKokusuz balık pişirme, çoğu kişinin en zorlandığı konuların başında gelir. Son derece besleyici ve değerli bir besin maddesi olan balık, pişirirken ortaya çıkan kokular nedeniyle mutfaklardan uzak kalabilmektedir. Oysa bu problemi aşmak sanıldığı kadar zor değildir.

Kokusuz balık pişirme yöntemi denince elbette kokunun tamamen sıfırlanmasından söz etmiyoruz. Bu ifadeyi kokunun, makul, kabul edilebilir bir düzeye indirilmesi olarak değerlendirmek en doğrusudur.

İşe balık pişirme yöntemini gözden geçirerek başlamakta yarar var. Kokudan kurtulmanın en başta gelen yolu balığı kızartmaktan kaçınmaktır. Maalesef bizim mutfağımızda balığı kızartarak pişirmek eğilimi güçlüdür. Bu durum hem son derece sağlıksız hem de bütün balıkların biri birine benzer bir şekilde yenmesi sonucunu doğurmaktadır.

Sağlıklı ve lezzetli balık pişirmenin püf noktalarına BALIK NASIL PİŞİRİLMELİ başlıklı yazımızı okuyarak ulaşabilirsiniz.

Biz yeniden yazımızın asıl konusuna dönelim. Kızartmadan kaçınmak kokudan uzak durmanın en önemli yoludur. Hangi balık olursa olsun kızartıldığında ortama sinen ve uzun süre çıkmayan bir koku yayar. Bunun yerine ızgara, fırın, buğulama gibi seçenekleri değerlendirmek kokuyu en baştan azaltmayı sağlar.

Asıl olarak kokudan uzak kalmaya yönelik önerimiz ise balığı biraz patates, havuç ve soğandan oluşan garnitür ilavesi ile alüminyum folyoya sarmak olacak. Folyoyu oldukça geniş tutmak, sızıntı olmasını önleyecek şekilde düzgünce bütün malzemeyi sarmak dikkat edilmesi gereken ayrıntıların başında gelir.

Bu şekilde iyice sarıp paketlediğiniz balıkları fırına atarak orta seviyeli bir ısıda pişirmek kokusuz balık pişirme deneyimi açısından çok önemli bir adım olacaktır. Aynı şekilde iyice sarılmış ve sızdırmayan bu balık paketlerini kapaklı bir teflon tavada pişirmek de mümkündür ve koku açısından aynı olumlu sonucu verecektir.

Aynı amaca yönelik olarak alüminyum folyo yerine yağlı fırın kağıdı veya fırın poşeti kullanmak da mümkündür ve doğru kullanıldığında aynı sonucu verecektir.

Buraya kadar anlatılan ve daha az koku ortaya çıkmasını sağlayacak pişirme yöntemi önerilerine ilave olarak ortaya çıkan az miktardaki kokuyu gidermek de önemlidir. Bu amaçla pişirme işlemi süresince ocağın üzerinde bir kapta sirkeli veya limon suyu ilave edilmiş su kaynatmak yeterlidir. Bu şekilde ortaya çıkan az miktardaki koku ile de etkili bir şekilde mücadele edilmiş olur.

Sonuç olarak kokusuz balık pişirme sanıldığı gibi imkânsız bir şey değildir. Biraz dikkat ve biraz da doğru yöntem kullanımı sayesinde oldukça iyi sonuçlar elde edilebilmektedir.

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.