KOLYOZ BALIĞI

Kolyoz Balığı (Scomber japonicus)

Kolyoz (kolyos) nedir, kolyoz balığı hakkında bilgiler, kolyoz nasıl bir balıktır

Kolyoz balığı (Scomber japonicus) uskumrugiller (scombridae) familyasının bir üyesidir. Dünya üzerinde oldukça geniş dağılım gösteren bir alanda bulunmakta ve avlanmaktadır. Ülkemizde çoğunlukla Ege ve Akdeniz olmak üzere zaman zaman da Marmara Denizinde avlanabilmektedir. Pelajik bir tür olarak kabul edilmekte ve 0-300 metreler arasında dağılım göstermektedir. Ancak genellikle su kütlesinin 50-200 metrelik kesitinde daha yaygın olarak bulunur.

Bugüne kadar kayıt altına alınan en uzun kolyoz balığı 64 cm ve en ağır olanı ise 2.9 kg’dır. Bildirilen maksimum yaş ise 18 olarak kaydedilmiş durumdadır. Kolyoz balığının iklim ve çevre koşullarına bağlı değişiklik göstermekle birlikte 26.1 cm civarında eşeysel olgunluğa ulaştığı kabul edilmektedir.

Kolyoz Balığı (Scomber japonicus)

Fusiform olarak adlandırılan vücut şekline sahip olan kolyoz, mensubu olduğu ailenin diğer bireylerine çok benzer. Özellikle uskumru ile ileri derecede benzerlikleri bulunmaktadır. Uskumruya göre daha dik üçgen formundaki birinci yüzgeç, daha sivri uçlu kuyruk yüzgeci ve hava kesesi yokluğu ile ayırt edilir. Fazla miktarda benekli olan vücudundaki siyah/gri desenler de uskumruya göre biraz daha farklıdır.

Yumuşakçalar, kabuklular, diğer küçük balık ve larvalar kolyoz balığının temel besinlerini oluşturmaktadır. Gün boyunca daha derinlerde zaman geçiren bireyler gece ile birlikte suyun üst katmanlarına yönelir ve avlanırlar. Toplu halde yumurtlayan kolyoz balıklarının yumurta ve larvaları pelajiktir. 15-20⁰ C civarındaki su sıcaklığında gerçekleşen yumurtlamada her biri 250-300 adetlik partiler halinde olmak üzere bir dişi 100.000 ile 400.000 arası yumurta döker.

Japonya’da ticari olarak yetiştiriciliği yapılan kolyoz balığı, taze, dondurulmuş, füme, tuzlama ve konserve halinde tüketilebilmektedir. Çin tıbbında tedavi amaçlı olarak kullanıldığına dair kayıtlar da mevcuttur.

FAO kayıtlarına göre son on yılda ortalama yıllık 1.7 milyon ton civarında kolyoz balığı avlandığı yer almaktadır. Türkiye’de ise son on yılda yıllık iki bin tonları aşan hatta kimi zaman üç bin tonlara ulaşan kolyoz avcılığı miktarının TÜİK verilerine göre 2014 yılında 1.695 tona ve 2015 yılında 1.209 tona gerilediği görülmektedir.

Dünya genelinde büyük bir sorun olan ve ülkemizde de geçerliliğini koruyan aşırı avlanma baskısının bir sonucu olarak değerlendirilmesi mümkün olan bu azalmanın diğer çevresel faktörlerden kaynaklanmış ve geçici olmasını diliyoruz.

Foto: fishbase.org

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.