Mamasını Sevmeyen Köpek

Köpeğim mamasını sevmedi… Eyvah! Evet, çoğu köpek sahibinin başına gelebilecek bir durum ile karşı karşıyasınız ama üzülmeyin. Birkaç püf noktasına dikkat ettiğinizde küçük çaplı bir krize neden olan bu sorunu da kolaylıkla aşacaksınız.

Köpeğiniz satın aldığınız mamayı beğenmediyse öncelikle mama kalitesi üzerinde durmalısınız. Öncelikle belli bir kaliteyi karşılayan ve yeterli düzeyde protein içeren bir mama olup olmadığına bakın. İçeriğindeki protein oranı %30’lara yaklaşan mamalarda sorun genellikle daha az yaşanır. Daha düşük protein düzeyindeki mamalar ekonomik gibi görünse de, bu durum aslında sizin yararınıza olmayabilir.

Bu nedenle öncelikle varsa kalitedeki eksikliği gidermenizde yarar var diyebiliriz. Ancak her bütçe bunun için uygun olmayabilir. Kaldı ki, biz de kendi yemeğimizi bütçemiz doğrultusunda belirlemek zorundayız. O halde ne yapmalıyız?

Öncelikle biraz ısrarcı olmakta fayda var. Yeni bir lezzete alışmak konusunda her köpek aynı tepkileri vermez, aynı davranışları sergilemez. Ve aslında son derece akıllı canlılar olan sevimli dostlarımız, bizi bir yandan ona başka şeyler vermemiz için zorlamaktadır. Biz pes edersek onlar amacına ulaşmış olacak ve aynı mamayı önüne her koyduğunuzda, öğrendiği ve beklentilerinin karşılandığı şekilde tepkiler verecektir.

Oysa siz biraz kararlı davranmış olsanız pes eden siz değil o olacak. Çünkü hiçbir canlı açlık grevi yapmaz. Bir noktadan sonra yaşamını sürdürebilmek için yemeye başlayacak ve sizi büyük bir dertten kurtarmış olacak.

Tabii ki bizlerin olduğu gibi onların da daha çok sevdiği yiyecekler olacaktır. Zaman zaman sevdiği şeyleri vererek onu ve kendinizi mutlu edebilirsiniz. Ama yine de her zaman kontrolün sizde olduğunu ona hissettirmeniz gerekir. Ayrıca sevmekte zorlandığı mamalarda ilave olarak et suyu, kemik suyu gibi besinlerle mamasını ıslatarak aynı mamayı daha zevkle yemesini sağlamanız da mümkün.

Sonuç olarak mama kalitesi konusunda doğru noktada olduğunuzu düşünüyorsanız ısrarcı olmalısınız. Can dostlarınız küçük problemler çıkarsa da onların iyiliği için kalitesine güvendiğiniz mamayı yemelerini sağlamaktan daha iyi bir yol yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.