LAKERDA NASIL YAPILIR

Lakerda

Lakerda nedir, lakerda nasıl yapılır, hangi balık lakerda için uygundur, en iyi lakerda hangi balıktan yapılır sorularının cevapları burada.

Lakerda nasıl yapılır sorusundan önce aslında lakerda en iyi hangi balıktan yapılır sorusuna cevap aramak ve bulmak gerekir. Şimdilerde çoğu yerde palamut balığından yapılıyor olsa da aslında en güzel lakerda torik balığından yapılır. Torik ne palamut ne diyenlere kısa bir hatırlatma yapacağız elbette ama dileyenler Palamut Balığı başlıklı yazımızı okuyarak daha geniş bilgi elde edebilir.

Torik (Sarda sarda) Kaynak: www.fishbase.org
Torik (Sarda sarda)
Kaynak: fishbase.org

Aslında palamut ile torik aynı balıktır. Latince adı Sarda sarda olan bu balık İngilizce Atlantic Bonito olarak adlandırılır. Bu balığın en küçük boylarına vanoz adı verilirken kestane palamutu, çingene palamutu, palamut, zindandelen, torik, sivri, altıparmak ve piçuta olarak boy sırasına dizmek mümkündür. Elbette bu isimler yöresel isimler olduğundan sıralama ve adlandırmada çeşitli farklılıklar gösterebilir.

Lakerda bazı kaynaklarda Yunan kökenli bir meze olarak anılsa da birçok kaynak da bunun aksine İspanyol Musevilerine dayanan bir hikâyesinin olduğundan söz eder. İspanyolca “La kerrida” yani istenince olan şey anlamına gelen sözcüğün lakerdanın bu doğrultudaki hikâyesinin başlangıç noktası olarak kabul edilir. Bugünkü tüketim amacı bir meze olsa da lakerda, aslında balığın tuz ile uzun süreli muhafaza edilme yöntemlerinden birisidir. Salamura benzeri usullerle de hazırlandığına rastlanır.

Lakerda Yapılışı

Lakerda yapılışı biraz dikkatli olunduğunda zahmetli ama yine de zevkle yapılabilecek bir iştir. En güzel ve en lezzetli lakerda her biri 7-8 kg gelen torik balıklarından elde edilir. İç organlarını temizlemekle işe başlanır ve bunun devamında baş kısmının birkaç santim gerisinden ve kuyruk çatalının beş altı santim önünden kesilerek gövde diğer aksamlarından arındırılır. Etin zedelenmesine yol açmadan sırt ve karın yüzgeçleri çıkarılır. Bu işlemlerin akabinde balığın gövdesi takoz olarak adlandırılan ve ortalama on santim uzunluğunda silindirler şeklinde kesilir.

Elde edilen takozların her birinin omurilik kanalları ince bir tel yardımıyla boşaltılır ve her türlü kan ve benzeri kalıntının uzaklaştırılması sağlanır. Bunun ardından bir kap içerisinde buzlu su hazırlanır ve parçalar buraya alınır. Yarım saatte bir suyu değiştirilerek 4-5 saat burada içerdiği kandan arınması sağlanır.

Kandan arındırma işlemi ile hem aslına uygun doğal lakerda renginin elde edilmesi sağlanır hem de kanın doku içerisinde kalarak çabuk bozulma nedeni olmasının önüne geçilmiş olur.

Artık sıra tuz ile yapılacak işlemlere gelmiş demektir. Bunun için büyük ve derin bir kabın içerisine tabanını tamamen kaplayacak şekilde iri tuz döşenir. Takozların kesilmiş yüzeyleri tuza gömülecek şekilde dizilir ve sonra her bir takozun tamamını kapatacak şekilde tuz ilave edilir. İkinci sıra takozlardan önce eğer istenirse aralara defne yaprağı koymak hoş bir aroma sağlayabilir. Bu şekilde ikinci sıra balıklar da tamamen tuza gömülür. Tuzda geçen üç ile dört hafta kadar süre boyunca oluşan su boşaltılır ve yeniden tuz ilave edilerek su çıkmaz olana kadar bu şekilde bekletilir.

Lakerda artık hazır ama böyle de yenmez ki, öyle değil mi? Evet, doğru bir lezzet elde edebilmek için bundan sonrası da son derece önemli.

Takozun tuzunu gidermek maksadıyla tercihen buzlu suya 8-10 saat süre ile ıslamak gerekir. Bu süre içinde sıkça suyu değiştirmek tuzun daha kolay giderilmesini sağlar.

Yeterince suda bekletilen takozun deri ve tuz ile doğrudan temas eden yüzeyleri ince ve çok keskin bir bıçak ile alınır. Daha sonra et parçalanmadan düzgün bir şekilde bıçakla kemiklerinden ayrılır ve küçük dilimler halinde doğranır. Lakerda yapımının bu aşaması son derece özen isteyen önemli bir safhadır.

Lakerda Nasıl Yenir

Lakerda
Lakerda

Lakerda nasıl yenir sorusuna verilecek en net cevap kesinlikle limonsuz yenir olacaktır. Kırmızı soğan ve bakla fava lakerdanın yanında birçok kişinin önerdiği yiyeceklerdir. Bizim tavsiyemiz ise kırmızı soğan halkaları ile yan yana dizeceğiniz lakerda dilimlerinin üzerine sızma zeytinyağı gezdirmeniz olacaktır. Bu sadelik sayesinde lokum kıvamındaki gerçek lakerda tadını başka bir şeye karıştırmadan alabilme şansına sahip olacaksınız.

3 yorum

  1. hello i am interested in your product
    is it possible to have a presentacion of your product as well as a price listo as we are a company interested to import your product

  2. hello i am interested in your product
    is it possible to have a presentacion of your product as well as a price listo as we are a company interested to import your product,is it possible to have lakerda in a jar 1-5 kg?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.