LEVREK YAHNİ

Salata

Levrek yahni, levrek, levrek yemekleri, levrek ile ne yapılır, levrek nasıl pişirilir, en lezzetli levrek

Levrek yahni yapmak için yapılacak ilk işlem balıkların filetolarının çıkarılması olmalıdır. Balığı alırken pullarının sıyrılıp temizlenmesinin ardından fileto istediğinizi söylerseniz işinizi oldukça kolaylaştırmış olursunuz. Bu noktada size önemli bir püf noktasından söz etmekte yarar olduğunu düşünüyoruz. Fileto çıkarılacak levreklerin 400-600 gram arası bir büyüklüğe sahip olması gerekir. Daha küçük balıklardan, porsiyonluk diye adlandırılan büyüklükteki levreklerin filetosundan beklediğiniz verimi alamazsınız. Hem daha az lezzetli olur hem de çok fire verir. Bu balık hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz Levrek başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

4 kişilik levrek yahni için malzeme listesi

2 adet 400-600 gr’lık levrek

12 adet arpacık soğanı

4 diş sarımsak

1 adet orta boy patates

1 adet büyük boy kırmızı biber

2 adet sivri biber

2 adet domates

1 kaşık tereyağı

Karabiber, dereotu ve maydanoz

İki adet balıktan elde edilen dört parça filetonun her birini önce uzunlamasına keserek iki şerit haline getirin. Ardından hafif çapraz şekilde iki parmak eninde doğrayın. Ortalama olarak kuşbaşı büyüklüğünde levrek parçaları elde etmiş olacaksınız. Yanmaz tavaya bir kaşık tereyağını koyup balıkları orta ateşte tavada birkaç dakika çevirin. Bu işlem sırasında kaşık kullanmayın aksi halde balıklarınız dağılır ve görüntüde sıkıntı yaşarsınız.

Tava

Ardından küçük küpler halinde doğranmış patatesleri, arpacık soğanlarını, orta büyüklükte doğradığınız kırmızı ve sivri biberleri tavaya ekleyerek birkaç dakika daha çevirin. İnce doğradığınız sarımsakları tavaya ekleyin ve çok bekletmeden iki adet domatesi rendeleyerek tavaya dâhil edin. Kapağı kapatmadan önce arzunuz nispetinde karabiberi ekleyin. Yaklaşık on dakika kısık ateşte ağzı kapalı olarak pişen yemeğin üzerine ateşten alırken ince kıyılmış dereotu ve maydanoz ilave edip kapağı yeniden kapatın. Beş dakika demlenmenin ardından yemeğinizi servis edebilirsiniz. Servis sırasında güzel bir salatanın bu yemeğe eşlik etmesi ile son derece sağlıklı bir öğün elde etmiş olursunuz.

Salata

Bu tarife dileyenler diledikleri miktarda pul biber ve limon da ekleyebilir. Ülkemizde genel olarak çoğu balığın kızartılarak tüketilmesi hem lezzet zenginli açısından olumsuz sonuçlar doğurmakta hem de sağlık açısından risk oluşturmaktadır. Bu anlamda Kokusuz Balık Pişirme ve Balık Nasıl Pişirilmeli başlıklı yazılarımızı okumanızı tavsiye ederiz. Levrek yahni herkese afiyet olsun.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.