LEVREK

Levrek, vücudu füze şeklinde ve derisi iri pullarla örtülü, sırtı kurşuni, karnı gümüşi renkte eti lezzetli ve ekonomik değeri yüksek bir balıktır. Boyu 40-100 cm arasında değişir. Ortalama ağırlık 8–10 kg’dır.

Eti yağsız sayılmasına rağmen çok lezzetlidir. Taze olarak tüketilir. Türkiye kıyılarında Karadeniz, Marmara ve Akdeniz’de bulunur. Her mevsimde, genellikle de mayıs ortalarından kasım sonuna kadar avlanır.

Karadeniz, Ege ve Akdeniz’de çiftliklerde yaygın olarak üretimi yapılmaktadır. Türkiye’nin su ürünleri ihracatında önemli bir yer tutar. Üretimin büyük bölümü, özellikle AB ülkelerine ihraç edilir.

Levrek www.ucuzucuzenucuz.com

Avcılık yolu ile elde edilen ve özellikle büyük boyda olanları oldukça yüksek paralara satılmaktadır. Ancak yetiştiricilik yolu ile elde edilenler piyasaya yıl boyunca düzenli miktarda arz edildiğinden belli bir fiyat standardı çerçevesinde alıcı bulur. Hatta bir çok balık türüne kıyasla ucuz balık olarak nitelemek bile mümkün olmaktadır. Çiftlik ortamında düzenli olarak yem tükettiğinden neredeyse her mevsim yağlı olarak piyasada bulunur.

Burada dikkat edilmesi gereken bir husus şudur: Bazı yerlerde çiftlik balığı olmasına rağmen büyük boyda olanlarını deniz levreği adı altında avcılık mahsulü gibi satanlara dikkat edilmeli. Bu şekilde aynı balığı çok daha yüksek bir bedelle almış olma ihtimaliniz olabilir. Çiftlik balığı ile avcılık yolu ile elde edilmiş olanını ayırt etmek normal bir tüketici için çok zordur.

Levrek, etçil ve yırtıcı (predatör) bir balıktır. En çok karides, küçük balık, yengeç ve kurtçuklarla beslenirler. Genellikle yırtıcı balıkların çok lezzetli olduğu kabul edilir.

Levrek, ülkemizde çoğunlukla ızgara, tava ve buğulama olarak tüketilen bir balıktır. Biz de, tam lezzetini alabilmek adına buğulama yapılmasını tavsiye ediyoruz. Özellikle ıspanak, pazı, patates, soğan, sarımsak gibi kış sebzelerinin yanı sıra domates ve biber de buğulama yaparken bolca kullanılabilir. Satın aldığınız yerde temizleme esnasında fileto yapmalarını isterseniz yemeğiniz çok daha güzel bir şekilde tabağınızda yer alacaktır.

Ancak ızgarada yapmak niyetinde iseniz çok fazla ateşte bırakıp kurutmamaya özen göstermelisiniz.

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.