LÜFER

Lüfer… Latince adıyla Pomatomus saltatrix… İngilizcesi ile BluefishHemen hemen tüm dünyada avlanan bir balık. Ülkemizde de Akdeniz’den Ege, Marmara ve Karadeniz’e kadar tüm denizlerimizde az veya çok avlanır.

Tüm bu bölgelerde avlansa da Boğaz’da, İstanbul Boğazında avlanmış olanı kadar meşhur değildir hiçbiri. İstanbul’dan mı Boğaz’dan mı alır o lezzeti, bilinmez.
Defne yaprağından çinekopa sonra kofanaya hatta sırtı kara denilen boya kadar uzanan yelpazede adlandırılan Lüfer, geçimini avcılıkla sağlar. Şaka bir yana denizlerin müthiş bir avcısıdır. Hatta keskin dişleriyle acımasız bir yırtıcı bile sayılabilir. Zaten etinin lezzetli oluşunun da bundan kaynaklandığı rivayet edilir.
İstanbul ile özdeşleşmiş, hikâyelere filmlere konu olmuştur. Hatta ta padişahlara uzanan hikâyelerin kahramanı, tadı ile dillere destan olmuştur.
Lüfer bu günlerde yine popüler oldu. Ana haber bültenlerinin vazgeçilmezi haline geldi. Fiyatı biraz daha düşerse sofraların da vazgeçilmezi olacak. Yoksa ya zengin sofralarının süsü ya da lüks restoranların yüksek hesaplarının mazereti olarak kalacak.
İstanbul Büyükşehir Belediyesinin web sayfalarında (1) yer alan bilgilere göre 30 Ekim 2012 tarihinde lüferin adedi 8-9 liradan satılıyor halde. Yine aynı kaynakta aynı güne ait hale gelen lüfer miktarının 64 tona yakın olduğu görülüyor. Bu da demektir ki balık fiyatının herkesin tüketebileceği seviyelere gerilemesi için günlük av miktarının yukarıda sözü edilen rakamın çok üstüne çıkması gerekiyor.
Geriye bir tek şu sorun kalıyor, acaba denizlerimizde bu kadar bol lüfer var mı?

 

(1) http://application2.ibb.gov.tr/IBBWC/HalFiyatlari.aspx

Foto: http://fishbase.org/photos/thumbnailssummary.php?ID=364

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.