MAYIS AYINDA HANGİ BALIK YENİR

Posta pulu üzerinde kılıç balığı (Cezayir)

15 Nisanda başlayan av yasaklarının ilk zamanlarına denk gelen mayıs ayında hangi balık yenir sorusu biraz kafaları karıştırabilir. Hem av yasağı hem de balık tüketimi bir arada nasıl olur demeyin. Balık sevenler için elbette balıksız kalmak söz konusu değil. Gırgır ve trol ile balıkçılık yasaklanmış olsa da diğer bir çok avlanma yöntemi, yasak dönem boyunca piyasanın balık ihtiyacını karşılar.

Posta pulu üzerinde kılıç balığı (Cezayir)
Posta pulu üzerinde kılıç balığı (Cezayir)

Bir çok kaynakta mayıs ayında kalkan yavrusunun bulunmasından ve tüketilmesinden söz edilir. Kalkan balığı bu ayda tamamen yasak olduğu gibi ayrıca biz kesinlikle her türlü balığın yavrusunun tüketilmesinin son derece zararlı olduğunu bir kez daha hatırlatmak istiyoruz. Her balık türüne mutlaka en az bir kez üreme fırsatı tanımalı ve bu şekilde o balık türünün neslinin devamını sağlamalıyız. Aksi halde bizden sonraki kuşaklar bir çok balık türünü sadece resimlerinden tanımak zorunda kalacak.

Mayıs ayında olta ve uzatma ağlarına takılan istavrit, balık sevenler için iyi bir seçenek olabilir. Genellikle tava olarak hazırlanan istavritin yanına, bu günlerde bolca bulunan yeşilliklerden yapılmış bir salata, mükemmel bir sofra hazırlamanızı sağlayacaktır.

Barbunya, tekir ve dil balığı da mayıs ayında yemek için oldukça uygun balıklardır. Bunların yanı sıra bako da denilen bakalyaro balığı da iyi bir seçim olabilir. Bu balığı güveçte mezgit tarifi ile deneyerek oldukça lezzetli bir yemeği sofranıza dahil edebilirsiniz.

Levrek, elbette öncelikle denizden avlanmış olanı ama çiftlik balığı olarak da çok ciddi bir lezzet unsurudur. Izgarada ve fırında bir çok farklı pişirme yöntemi ile harika sofralar hazırlayabilirsiniz. Hatta aynı kategoriye çipurayı da dahil etmekte fayda var dersek yanlış yapmayız. Sağlıklı ve aynı zamanda lezzetli balık pişirme yöntemlerinin anlatıldığı yazıyı okumak için BURAYI tıklayabilirsiniz.

Kılıç Balığı (Xhipias gladius)
Kılıç Balığı (Xiphias gladius)

Mayıs ayında kılıç balığı son derece lezzetli olur. Pişirme yöntemi olarak şiş yapmayı tercih edebilirsiniz. Son derece lezzetli olacaktır.

Bu ayda kırlangıç ve iskorpit de çok iyi birer seçenek olarak karşımıza çıkar. Her ikisini de farklı sebzelerle fırında pişirmeniz mümkündür. Ancak size iskorpitten harika bir balık çorbası yapmanızı da kesinlikle öneririm.

Foto: www.fishbase.org

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.