MERCAN BALIĞI

Mercan balığı, mercan nedir, mercan nasıl bir balıktır, mercan balığı nasıl yenir, mercan nerede avlanır

Mercan Balığı (Pagrus pagrus)
Mercan Balığı (Pagrus pagrus)

Mercan balığı (Pagrus pagrus), ekonomik değeri oldukça yüksek ve lezzetli bir türdür. Pullarla kaplı olan vücuduna, üst kısmı daha koyu olmak üzere baskın bir pembe renk hâkimdir. Gövdenin üst orta bölümünde küçük, belli belirsiz bir sarı nokta bulunur.  İyi gelişmiş gözler başın sırt bölgesine yakın konumlanmıştır. Göğüs yüzgeci çok belirgin olup, uzunluğu anüs bölgesinin gerisine kadar uzanır. Kuyruk yüzgecinin arka uçlarının orta bölümleri siyah iken uçları beyazdır.

Mercan, taşlık, kayalık ve yosunlu su bölgelerinde ve ortalama olarak 250 metre derinliğe kadar olan su kütlesi içerisinde yaşamını sürdürür. Genel olarak rastlandığı derinliklerin 10 ile 80 metre arasında olduğunu söylemek mümkündür.

Doğu Atlantik’te Maderia ve Kanarya adaları ile Cebelitarık Boğazından Akdeniz’e ve kuzeye doğru İngiltere açıklarına kadar dağılım gösterir. Batı Atlantik’te ise Amerika Birleşik Devletleri kıyılarından Karayip Denizine ve Meksika Körfezi ile Arjantin kıyılarına varan bir dağılıma sahiptir.

Mercan Balığı (Pagrus pagrus)
Mercan Balığı (Pagrus pagrus)

Küçük balıklar, kabuklular ve yumuşakçalarla beslenir. Hermafrodit olan ve bahar aylarında üreyen mercan, 3 yaşında eşeysel olgunluğa ulaşırken, başlangıçta dişi özellikleri gösteren bireyler sonrasında erkek olarak devam eder.

Mercan için bugüne dek kayıt altına alınmış azami boy 91 cm, azami ağırlık ise 7.7 kg olmuştur. Ortalama boy dağılımı ise 35 cm civarında yoğunlaşır.

Mercan balığı ülkemizde çoğunlukla Ege ve Akdeniz’de avlanmaktadır. Eti beyaz ve lezzetlidir. Çeşitli sebzelerle birlikte fırında veya ızgara olarak zevkle tüketilir. Balık Nasıl Pişirilmeli başlıklı yazımızı okuyarak sağlıklı ve lezzetli balık pişirme yöntemleri ile ilgili önemli püf noktalarını öğrenebilirsiniz.

Mercan Balığı (Pagrus pagrus)
Mercan Balığı (Pagrus pagrus)

Ülkemizde mercan (Pagrus pagrus) ile ilgili bir boy yasağı bulunmamaktadır. 3/1 numaralı Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğde, kırmızı (kırma) mercan (Pagellus erythrinus) ile ilgili 15 cm olan yasal avlanabilir boy sınırının mercan balığını (Pagrus pagrus) kapsamadığını belirtmek gerekir.

Ülkemiz denizlerinde giderek azalan, çoğu lokanta ve tezgâhta ithalat ürünü olarak karşımıza çıkan mercan balığı için diğer balıklarda olduğu gibi yasal avlanabilir boy sınırlaması getirilmesi için zaman geldi de geçiyor. Duyarlı olmak, her balığın neslinin devamı için en az bir kez üremesine fırsat vermek, çocuklarımıza ve torunlarımıza balık bırakabilmemizin yegâne yoludur.

Foto: www.fishbase.org

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.