Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/u7209046/public_html/wp-content/plugins/async-js-and-css/functions.php on line 172
MERKEZ BANKASI BAŞKANI HAMASETE Mİ BAŞLADI?
GENEL

MERKEZ BANKASI BAŞKANI HAMASETE Mİ BAŞLADI?

merkez-bankasi-baskani-basci www.ucuzucuzenucuz.comBugün, yani 27 Ağustos 2013 tarihinde Merkez Bankası Başkanı açıklamalar yaptı. Doğal olarak yaptığı açıklamalar, son günlerde gündemin baş aktörü dolar kuru üzerinden gelişti.

Çoğu kişiye göre bu açıklamaları yapmasının gerekliliği bile tartışma konu iken sayın Başkan politikaya soyunmuş gibi hamasete girişti ve “TL’nin değerini aslanlar gibi koruyacağız” kabilinden açıklamalarla ilginç bir görüntü ortaya koydu.

Teknik olarak döviz fiyatlarını kontrol etmek için sadece dövizi kullanmayı hedeflediklerini, faiz seçeneğini kullanmayacaklarını ifade eden Başkan Başçı, sürpriz manevralardan da söz ettiği konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Esas belirsizliği döviz kurları ile ilgili görün. Orada öyle bir müdahale stratejimiz var ki herkes şaşırıp kalacak. Bundan sonraki dönemde gelen her açıklama genelde olumlu etki yaratacak. Şaşırtmayı bundan sonra döviz tarafında yapacağız. Döviz kurları ile ilgili TL’ye değer kazandırıcı sürpriz manevralarla… Savunmaya çalışmayacağız, hücuma geçiyoruz. TL’nin değerini tek silahla (döviz müdahale silahı) aslanlar gibi koruyacağız. Faiz silahını hiç kullanmayacağız.”

Ekonomistler ve ekonominin içinde yaşayan aktörler genel olarak daha sayısal yaklaşımlar sergilerler ve yapacakları analizlerde doğal olarak daha gerçekçi sayılarla ilgilenirler. Böylesi hamasi yaklaşımların siyasetçiler tarafından sergilenmesi ne kadar doğal karşılanırsa karşılansın bir Merkez Bankası Başkanının açıklaması hamasete kayarsa, aslanlar gibi kaplanlar gibi diyerek kendini ifade etmeye çalışırsa, inandırıcılığında bir sorun algılanması kaçınılmaz hale gelir.

Türkiye uzunca bir süre ucuz döviz kıymetli Türk Lirası politikası güttü. Hatırı sayılır bir dönemde bunu sürdürebildi. Ama artık bir düzeltme hareketinin olması kaçınılmaz görünüyor.

Bizim dileğimiz bu düzeltmenin bizi, sade vatandaşı eğip bükmeyecek bir düzeyde kalması.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.