MEZGİT BALIĞI

Mezgit balığı, mezgit, mezgit nasıl bir balıktır, mezgit yemekleri, mezgit nasıl pişirilir, mezgit tava, mezgit buğulama, güveçte mezgit,

Mezgit Balığı (Merlangius merlangus), ekonomik değeri yüksek, lezzetli ve sevilen bir balıktır. Ülkemizde çoğunlukla Karadeniz, Marmara ve Kuzey Ege sularında avlanan mezgit, Kuzey Avrupa denizlerinde bolca bulunur ve avlanır. Akdeniz’deki varlığı Kuzey Ege, Kuzey Adriyatik ve Kuzey İtalya ve kısmen de Fransa’nın güney sahilleri ile sınırlıdır.

Gadiformes takımının Gadidae familyasına ait Merlangius cinsinin bir türü olan mezgitin pek çok alt türü bulunmaktadır. Nispeten kıyıya yakın sayılabilecek bölgelerde ve 10-200 metre arasında dağılım gösterse de yaygın olarak 30-100 metre derinlikte sürüler halinde yaşar. Ortalama olarak 20-25 cm boya sahiptir.

Mezgit Balığı (Merlangius merlangus)
Mezgit Balığı (Merlangius merlangus) ==>Foto: http://www.fishbase.org

Mezgit balığı ile ilgili olarak kayıtlara geçen azami büyüklüklerden söz etmek gerekirse, bugüne dek kayıt altına alınan en uzun mezgit 70 cm, en ağır olanı 3.1 kg ve en çok yaşayanı ise 20 yaşındadır.

Hali hazırda yürürlükteki mevzuatımız olan 3/1 numaralı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ’de mezgit balığının yasal avlanma boyu 13 cm olarak belirlenmiştir. Bu boydan daha küçük balıkların avlanması, alınması ve satılması yasaktır. Av yasaklarına uymak, her balığa en az bir kez üreme fırsatı vermek anlamına gelir ve bu, balık neslinin devamı için son derece önemlidir. Balık satın alırken bu hususa özen göstermeniz çocuklarınıza ve torunlarınıza balık bırakabilmenin yegâne yoludur.

Mezgit balığı, çeşitli küçük balıklar, kabuklular, karides, yengeç, yumuşakçalar gibi hayvansal orijinli küçük deniz canlıları ile beslenir. Mezgit bireyleri ilk yaşlarını doldurmalarının ardından açık denizlere göç ederler. Yumurtaları pelajiktir.

Mezgit balığı ülkemizde genellikle tava olarak tüketilse de bunun dışında pek çok pişirme yöntemi de kullanılabilir. Bunların en kayda değer olanlarından birisi olan Güveçte Mezgit tarifini mutlaka denemenizi öneririz.

Ülkemizdeki balık tüketiminin önündeki en önemli engellerden birisi, pişirme teknikleri ile ilgili alışkanlıklarımızın yeterince gelişmemiş olmasıdır. Sadece kızartarak tüketmek, hem sağlıksız bir teknik olmakta hem de lezzet açısından her balığı bir diğerine benzer hale getirmektedir. Balık Nasıl Pişirilmeli başlıklı yazımız ile bu konuda yeni ufuklara yelken açabilirsiniz.

Mezgit balığı ile ilgili olarak merak ettiğiniz hususları aşağıdaki form yardımı ile iletmeniz halinde en kısa sürede cevaplanacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.